YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çalık Grubu, Sabah-ATV'yi devraldığını ilan etti
Çalık Grubu, Sabah-ATV'yi devraldığını ilan etti
Çalık Grubu, Sabah-ATV'yi devraldığını ilan etti
23 Nisan 2008 / 20:51 Güncelleme: 23 Nisan 2008 / 00:00

Çalık Grubu, Sabah-ATV'yi devraldıktan sonra sessiliğini bozdu. Yazılı açıklama yapan grup, Katarlı ortağın Katar Yatırım İdaresi'nin iştiraki olduğunu ve en kısa sürede RTÜK'e bildirim yapılacağını duyurdu.


Sabah-ATV Medya grubunun ihalie bedelinin ödenmesinin ardından sessizliğini koruyan Çalık grubundan yazılı açıklama geldi. "ATV-Sabah Medya Grubu’nu güvenli bir gelecek bekliyor" başlığıyla yapılan açıklamada, satış işleminin 22 Nisan 2008 Salı günü itibariyle, 1,1 milyar dolarlık ihale bedelinin tamamını peşin olarak ödenmesiyle gerçekleştirildiği hatırlatıldı.


Vakıfbank ve Halkbank’tan sağlanan 750 milyon dolarlık finansmanın dışında kalan 500 milyon dolarlık bölüm için medyada farklı haber ve yorumların yer aldığı vurgulanan açıklamada, ihale tutarı olan 1,1 milyar doların 750 milyon dolarının, iki bankadan alınan krediyle karşılandığı belirtildi. Açıklamada, finansamın ayrıntıları şöyle anlatıldı.


"Turkuvaz Radyo Televizyon'a yüzde 25 oranında hissedar olan Katarlı ortağımız 125 milyon dolar, Çalık Holding 375 milyon dolarlık kaynak aktardı. Böylece, her iki ortağın sağladığı sermayeyle Turkuvaz A.Ş., 500 milyon dolarlık bir özkaynağa sahip oldu."Ortaklar tarafından nakit karşılanan Turkuvaz A.Ş.’nin işletme sermayesinin 150 milyon dolar olduğu belirtilen açıklamada, "Dolayısıyla, toplam yatırım tutarı 1 milyar 250 milyon dolar. Bu tutarın 750 milyon doları Vakıfbank ve Halkbank’tan, geri kalan 500 milyon dolarlık kısmının 375 milyon doları Çalık Holding, 125 milyon doları da Katarlı ortağımız tarafından konulmuştur" denildi.Katarlı ortak hakkında da bilgi verilen açıklamada, Turkuvaz A.Ş.’nin yüzde 25 oranında ortağı olan Al Wasaeel International Media Company'nin Katar Yatırım İdaresi’nin (Qatar Investment Authority-QIA) bir iştiraki olduğu bildirildi.Ortaklık yapısına ilişkin olarak RTÜK ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlara kanuni süre içerisinde gerekli bildirimde bulunulacağı kaydedilen açıklamada, "ATV-Sabah Medya Grubu yayın ve kuruluşları, Turkuvaz A.Ş. yönetiminde, geleceğe daha büyük bir güvenle bakacak; başta çalışanları ve milyonlarca okur, izleyici ve dinleyicisi olmak üzere tüm sosyal paydaşlarına daha fazla değer yaratacak, daha fazla beğenilen ve takdir edilen markalar olarak yollarına güvenle devam edecektir" görüşüne yer verildi.


TERLİKLİ EMİR
Çalık'ın Katarlı ortağı Al Wassal kamuoyunda 'Terlikli Emir' olarak bilinen Halife Et Tani'ye bağlı. Halife Et Tani, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan ile de yakın zamanda bir araya gelmişti

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler