YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çağlayan'dan müjde
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Bölgesel Teşvik kapsamında getirilen en önemli yeniliğin yeni bir bölgesel haritanın oluşturulması olduğunu belirtti.
Çağlayan'dan müjde
06 Nisan 2012 / 13:10 Güncelleme: 06 Nisan 2012 / 13:13

Bakan Çağlayan, yeni teşvik sisteminin ayrıntılarını anlattığı toplantıda, yeni sistemin 4 ana bileşenden oluştuğunu, bunların Genel Teşvik Uygulamaları, Bölgesel Teşvik Uygulamaları, Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki, Stratejik Yatırımların Teşviki olduğunu anlattı.

Çağlayan, bu uygulamalar kapsamında yatırımcılara KDV istisnası, Gümrük Vergisi muafiyeti, vergi indirimi, asgari ücret üzerinden hesaplanan sigorta primi işçi ve işveren hissesi desteği, faiz desteği,yatırım yeri tahsisi, Gelir Vergisi stopajı desteği ve KDV İadesi destekleri verileceğini bildirdi.

Bölgesel Teşvik kapsamında getirilen en önemli yeniliğin yeni bir bölgesel haritanın oluşturulması olduğunu vurgulayan Çağlayan, ''Bu sorunun yeni teşvik sisteminde ortadan kaldırılması için, Kalkınma Bakanlığımız ekonomik ve sosyal gelişmişlik düzeyine ilişkin 61 değişken kullanarak 2011 yılında, 'İllerin ve Bölgelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması' çalışmasını tamamen yeniledi. Birlikte yaptığımız çalışma ile illerimizi 6 bölgeye ayırdık. Yeni bölgesel ayrım, mevcut sistemdeki 'il grupları'nı ve onların sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeylerini dikkate almak yerine, bizzat illerin sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeylerini esas almak suretiyle oluşturuldu'' diye konuştu.

Zafer Çağlayan, il bazlı yeni bölgesel ayrımda 1. bölgenin, sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi itibariyle ilk sıralarda olan Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Muğla illerinden oluştuğunu dile getirerek, ''6. bölge ise, ekonomik ve sosyal olarak görece az gelişmiş 15 ilimizi kapsamaktadır. Bu bölgede Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van illeri yer almaktadır'' dedi. AA
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler