YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çağlayan resti çekti
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İran'a yapılan altın ihracatına ABD'nin yaklaşımı ile ilgili, 'Amerika'nın kararı Amerika'yı bağlar. Ben Amerika'nın üyesi değilim.' dedi.
Çağlayan resti çekti
06 Aralık 2012 / 16:33 Güncelleme: 06 Aralık 2012 / 16:43

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İran'a yapılan altın ihracatına ABD'nin yaklaşımı ile ilgili, ''Amerikan ambargosundan falan bahsediliyor. Amerika'nın kararı Amerika'yı bağlar. Ben Amerika'nın üyesi değilim, ben Avrupa Birliği'nin üyesi değilim. Avrupa'nın kararı da Avrupa'yı bağlar'' dedi.

TGRT'nin yayınına katılan Çağlayan, ABD'nin gelecek yıl İran'a yeni yaptırım kararı çıkartacak olmasının ihracatta düşüşe neden olup olmayacağına ilişkin bir soru üzerine, ABD'nin yaptırımının ABD'yi bağlayacağını söyledi.

Bakan Çağlayan, Türkiye'nin ihracatından rahatsız olan çevrelerin olduğunu belirterek, Türkiye ekonomisinin büyümesine karşılık eleştirecek bir şey bulamayanların ihracatın İran'a yapılıyor olmasına takıldığını dile getirdi.

Türkiye'nin yıllarca petrol ve doğalgaz nedeniyle dış ticaret açığı verdiğine dikkati çeken Çağlayan, şöyle konuştu:

''Salatalığı, domatesi, patlıcanı sattığım zaman ihracat mı  Otomobil sattığım zaman ihracat mı  Altını sattığım zaman niye ihracat değil, çünkü birilerini rahatsız ediyor. Çünkü, birilerinin Türkiye'nin ekonomik başarısının altında başka şeyler arama ve bu başarıyı gölgeleme arayışları var ama hepsinin hevesi kursağında kalıyor ve hepsi avuçlarını yalıyor. Biz 6,5 milyar dolar ithalat yapmıştık, ihracatımız sadece 1,5 milyar dolardı, rakamları yuvarlatıyorum. 4 milyar dolar ithalatımız olduğu zaman ithalat saydık da niye şimdi ihracat saymaktan gocunuyor bu insanlar ''

Yılın 9 aylık bölümünde Türkiye'nin toplam 10,7 milyar dolarlık altın ihracatı, 6,7 milyar dolarlık da altın ithalatı yaptığını bildiren Bakan Çağlayan, altın ihracatının tamamının sadece İran'a yapılmadığına dikkati çekti.

Yapılan altın ihracatının içinde sadece külçe altının olmadığını, kıymetli taşlar ile işlenmiş altının da bulunduğunu belirten çağlayan, şu bilgileri verdi:

''10,7 milyar dolarlık altın ihracatının 6,5 milyar doları İran'a yapılırken, 3,5 milyar doları Birleşik Arap Emirlikleri'ne yapıldı. Biz İsviçre'ye altın ihracatı yapan bir ülkeyiz. Ve arkadaşlar burada ortada konuşulması gereken husus şu, altın ihracatını Türkiye Cumhuriyeti Devleti yapmıyor, devletten devlete bir ihracat yok, bizim öyle bir sistemimiz yok zaten, işi özel sektör yapıyor. Efendim, işte bu doğalgaz alınıyor, şu alınıyor, bunun karşılığında yapılıyor. Ya kardeşim, ben bunu Plan Bütçe Komisyonunda da söyledim, yağ satarım, bal satarım, altın da satarım.

Şimdi Amerikan ambargosundan falan bahsediliyor, Amerika'nın kararı Amerika'yı bağlar, ben Amerika'nın üyesi değilim. Ben Avrupa Birliği'nin üyesi değilim. Avrupa'nın kararı da Avrupa'yı bağlar. Ve size soruyorum, İran'ın yaklaşık 80-90 milyar dolarlık ithalatının, hadi bu yıl ilk defa rekor olarak diyelim ki 10 milyar dolarını biz yaptık, geri kalan 80 milyar doları İran ithalatı nereden yapıyor ''

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler