YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çağlayan özür diledi!
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan,Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun açıkladığı ihracaat rakamlarına ilişkin açıklama yaptı.
Çağlayan özür diledi!
31 Mayıs 2012 / 14:47 Güncelleme: 31 Mayıs 2012 / 14:52

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bir milletvekilinin kendisi için ''Sayın Bakan İhracatçılar Birliği'nin her açıklamasına gidiyor. Sanırım nisan ayı verilerinin düşük olacağını bildiği için buraya gitmedi'' şeklinde bir ifadede bulunduğunu belirterek, nisan ayı ihracat verilerine ilişkin, ''Beni eleştiren milletvekili arkadaşımdan özür diliyorum. Onu sevindiremedik ama bütün Türk milletini sevindirdik, bizler de sevindik'' yorumunu yaptı.

Çağlayan, TUSKON'un düzenlediği ''Türkiye-Tataristan Ticaret ve Yatırım Forumu''nda gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Çağlayan, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun açıkladığı verilere ilişkin, ''12,7 milyar dolar civarında bir ihracat, gerçekten bizim yüzümüzü ağartmıştır. Bu rakam, Cumhuriyet tarihinde ender karşılaştığımız rakamlardan biridir'' ifadesini kullandı.

''Geçen ay açıklanmış olan nisan ayı İhracatçı Birliği rakamlarının, TÜİK'in açıklamış olduğu rakamların gerisinde olduğunu gördük'' hatırlatmasını yapan Bakan Çağlayan, şunları kaydetti:

''Maalesef muhalefetin, Türkiye'nin ihracatının büyümesinden endişe edenlerin de hafifte timsah göz yaşlarını gördük. Hatta bir milletvekili arkadaşımız, 'Sayın Bakan İhracatçılar Birliği'nin her açıklamasına gidiyor. Sanırım nisan ayı verilerinin düşük olacağını bildiği için buraya gitmedi' diye garip bir ifadede bulunmuştu.

Nitekim arkadaşımın hevesi kursağında kaldı. Maalesef onun söylediği şeyi TÜİK bugün yalanlamış oldu. Çünkü onun da bilmesi gereken konu şudur; ihracatçı birliklerine yapılan ihracatın tamamı kaydedilmek zorunda değil. Altın, mücevherat gibi birçok hizmet sektöründeki ihracatlar, direkt gümrük bölümüne deklare edilir. Burada asıl esas olan TÜİK'in açıkladığı resmi rakamlardır. Onun için kardeşimizi üzdüğümüz için özür diliyorum. Onu sevindiremedik. Ama tüm Türk halkını, Türk milletini sevindirdik. Bizler de sevindik.''

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler