YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Büyümeyi desteklemeyi sürdüreceğiz
Büyümeyi desteklemeyi sürdüreceğiz
03 Nisan 2013 14:55
Merkez Bankası Başkanı Başçı, önümüzdeki dönemde dengeli büyümeyi desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası'nca Hilton Garden Inn Otel'de düzenlenen ''Para Politikaları'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, Merkez Bankası'nın önümüzdeki dönemde dengeli büyümeyi desteklemeye devam edeceğini belirtti.

Başçı, ''2012 yılına bir dengelenme yılı adını veriyoruz. Bunun yan etkisi olarak büyüme biraz yavaşladı doğru. Çünkü nihai yurt içi talep büyümeye katkı vermedi. Sadece ihracat büyümeye katkı verdi doğru. Bunun faydasını biz 2013, 2014 ve 2015 yıllarında göreceğiz'' dedi.

Mali disiplin büyümenin gazıdır, motorudur

''Maliye politikasında güven, mali teşvikten daha değerli olabilir" diyen Başçı, şöyle konuştu: "Eğer bir ülkeye güven varsa, onun ekonomik büyümeye katkısı orada sizin vereceğiniz bir yıllık, iki yıllık bütçe açıklarının getireceği katkıdan daha fazla olabilir. Bütün Avrupa tecrübesinden çıkarılan ders bu. Mali disiplin büyümenin gazıdır, motorudur''

Merkez Bankası Başkanı Başçı, Türkiye'de kamu borcu ile ilgili güven problemi ne durumda diye bakıldığında giderek artan bir güven olduğunu da ifade etti.

Cari açığın GSYH'ye oranı geçen senenin üzerinde olabilir

Başçı, ''2013 yılında cari açık/GSYH oranı geçen yılın bir miktar üzerinde olabilir'' dedi.

Erdem Başçı, şunları söyledi:

''Yüzde 15'lik kredi büyümesi nedir? Ortalamada sağlıklı, sürdürülebilir ve Türkiye için finansal derinleşmeye de izin veren, makul kredi büyüme hızıdır. Bu, o anlamda bir tavan değer olarak okunmaması gerekir. Bu, kredi sınırlaması değeri değildir. Bu, bir referans değeridir.''

Başçı, ''Eğer reel efektif döviz kurunun 120'nin üzerine çıktığı tespit edilirse, ölçülü bir politika faiz indirimi, araç olarak kullanılabilir'' dedi.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler