YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Büyüme devam edecek mi?
Büyüme devam edecek mi?
01 Nisan 2013 10:56
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2012 yılında Türkiye'nin yüzde 2,2 büyümesinin başarı olduğunu belirtti.

Şimşek, 2012 yılı büyüme rakamlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, ''Küresel ekonomideki yavaşlamaya, en büyük ticaret ortağımız olan AB'deki krizin derinleşmesine, bölgemizde artan jeopolitik gerginliklere ve yüksek seyreden petrol fiyatlarına rağmen Türkiye'nin yüzde 2,2 büyümüş olması bir başarıdır'' ifadesini kullandı.

''Büyümedeki yavaşlamaya rağmen Türkiye'nin 2012 yılında önemli kazanımlar elde ettiğine'' işaret eden Şimşek, cari açığın bir önceki yıla göre yaklaşık 28 milyar dolar daraldığını, enflasyonun yüzde 6,2 ile son 44 yılın en düşük seviyesinde gerçekleştiğini hatırlattı.

Son bir yılda 1 milyon istihdam yarattıklarına dikkati çeken Şimşek, Türkiye'nin son 11 yılın en düşük işsizlik rakamlarını gördüğünü, kamu borç stokunun milli gelire oranının da yüzde 36'ya gerilediğini ifade etti.

''2013'te büyüme dengeli biçimde hızlanacak''

Bakan Şimşek, 2013'ün, büyümenin dengeli biçimde hızlandığı bir yıl olacağı değerlendirmesinde bulunarak, şunları kaydetti:

''Enflasyonist baskılardaki azalmaya paralel olarak para politikasındaki esneklik ile piyasalarda ve reel sektörde artan güven ortamı iç talepteki toparlanmayı olumlu yönde etkileyecektir. Bunun yanı sıra güçlü kamu mali dengelerimiz, sağlam bankacılık ve reel sektör bilançoları ile hanehalkının sağlam yapısı da büyümeyi destekleyecektir. Bu çerçevede bu yıl büyümenin Orta Vadeli Program'da (OVP) öngördüğümüz üzere yüzde 4 civarında gerçekleşmesini bekliyoruz.''

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler