YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Büyük yarışa hazırlanıyorlar
TÜBİTAK'ın alternatif enerjili araçlara dikkati çekmek amacıyla düzenlediği güneş ve hidrojen arabaları yarışında, Türkiye'nin dört bir yanından katılan 71 araç, yöresel kimlikleriyle piste çıkacak.
Büyük yarışa hazırlanıyorlar
05 Nisan 2012 / 12:10 Güncelleme: 05 Nisan 2012 / 12:19

İzmir'de temmuz ayında yapılacak yarışmalarda boy gösterecek arabaların iddialı dizaynları kadar, bulundukları yöreye özgü isimleri ve logoları da dikkati çekiyor.

Yarışlarda, Uludağ Üniversitesi ''Timsah'', Gaziantep Üniversitesi ''Hidrofıstık'', Dumlupınar Üniversitesi ''21. Yüzyıl Hazerfen'', Selçuk Üniversitesi ''Selçuk Sümer'' isimli araçlarıyla damalı bayrağı görmek için mücadele edecek.

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Programları Müdürü Osman Topaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TÜBİTAK'ın 2005 yılından itibaren düzenlediği ''Alternatif Enerjili Araç Yarışları''na bu yıl 42 üniversiteden 71 takımın başvurduğunu bildirdi.

 TÜBİTAK Güneş Arabaları Yarışı (Formula G) ile TÜBİTAK Hidrojen Enerjili Araba Yarışı'nın (Hidromobil) alternatif enerji kaynaklarına dikkati çekmek ve üniversite öğrencilerinin fikirlerini üretime geçirebilmelerine imkan sağlamak amacıyla düzenlendiğini ifade etti.

Topaç, bu yılki yarışmanın 9-15 Temmuz arasında İzmit Körfez Yarış Pisti'nde yapılacağını belirtti.

Türkiye'nin her yerinden üniversite takımlarının ürettiği arabalarla katıldığı bu yılki Formula G'nin sekizinci, Hidromobil Yarışları'nın ise altıncı kez düzenlendiğini dile getiren Topaç, ''Formula G'de ilk yıl 16 takım yarışırken, bu yılki takım sayısı 44 oldu. Hidrojen Arabaları Yarışı'na katılacak ekiplerin sayısı ise 12'den 27'ye yükseldi'' dedi.


-Logo ve isimler de iddialı-


Topaç, güneş ve hidrojen gibi temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışan araçların katıldığı yarışların, her geçen yıl büyük ilgi gördüğünü vurguladı.

Yarışmalara başvuran takımların araçları kadar isimleri ve logolarının da iddialı olduğunu dile getiren Topaç, Türkiye'de yerli otomobil üretiminin gündemde olduğu bu dönemde, üniversite öğrencilerinin geliştirdiği alternatif enerjili araçlar, tasarımları, isimleri ve logoları ile dikkati çektiğini söyledi.

Türkiye'nin en hızlısı olabilmek için yarışacak arabaların isim ve logolarında bulundukları kentlerin tarihi ve yöresel simgelerin yer aldığını ifade eden Topaç'ın verdiği bilgiye göre, Formula G'de Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi aracının adını ''Asi'' Nehri'nden aldı. Kocaeli Üniversitesi aracına ''Körfez'', Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ''İstiklal'', Hava Harp Okulu ''Feza'', Hitit Üniversitesi ''Kadeş'', Gazi Üniversitesi ''Şems-i Gazi'', Akdeniz Üniversitesi de ''Portacar'' ismini verdi.

''Hidromobil'' kategorisinde Uludağ Üniversitesi'nin aracına ''Timsah'' ismi verilirken, Gaziantep Üniversitesi'nin araçlarından biri ''Zeugma'', diğeri ise ''Hidrofıstık'' ismiyle yarışacak. Dumlupınar Üniversitesi ''21. Yüzyıl Hazerfen'', Selçuk Üniversitesi de ''Selçuk Sümer'' isimli araçlarıyla yarışmada yerini alacak.

Geçen yıl düzenlenen yarışlarda Formula G'de İstanbul Üniversitesi birinci olurken, Hidromobil kategorisinde ise İzmir MMO Öğrenci Komisyonu'nun tasarladığı araç yarışmayı ilk sırada tamamlamıştı. AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler