YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Büyük ikramiye Aydın Doğan'a vurdu!
Hükümetin bayram arefesinde açıkladığı dev borç yapılandırma paketinden Doğan Grubu'na 3.4 milyar TL'lik piyango çıktı.
Büyük ikramiye Aydın Doğan'a vurdu!
16 Kasım 2010 / 08:11 Güncelleme: 16 Kasım 2010 / 08:12

 

 

Habertürk'ün haberine göre, devlete faiziyle 4.8 milyar TL vergi borcu aslı ve cezası olan Doğan Yayın Holding uzlaşmaya katılırsa ödeyeceği tutarı 1.4 milyar liraya indirecek.

4.8 MİLYAR LİRALIK BORÇ 1.4 MİLYAR LİRAYA İNECEK

Su faturasından vergi borcuna kadar bir çok alanda indirime gidilerken vergi konusunda Maliye ile ihtilaflı alacaklar da yapılandırma kapsamına alındı. Buna göre mükellefin başvurması halinde vergi cezalarının tamamı silinirken asıl alacak tutarlarında da ihtilafın safhasına göre yüzde 50 ile 80 oranında indirime gidildi. Gecikme faizleri ise ÜFE baz alınarak yeniden hesaplanacak. İşte bu benzersiz uzlaşma şartlarına göre Doğan’ın 4.8 milyar TL’yi bulan borcu 1.4 milyara kadar inecek.

803 MİLYON LİRAYA AF YOK

Grup başvuru yaparsa Doğan lehine sonuçlanan 432 milyon liralık davada borcun yüzde 80’i silinecek. Yani borçlu asıl tutarın yüzde 20’sini ödeyerek kurtulacak. Vergi mahkemesinde Maliye lehine sonuçlanan toplamı 803 milyon lirayı bulan vergi aslında ise indirim yapılamayacak. Mahkemede ara karar alınan henüz sonucu alınmayan 566 milyon liralık cezada da Doğan’ın yüzde 50’lik indirim alma hakkı olacak. Böylece sadece anaparası 1.8 milyar lira olan ceza indirim sonrası 1.1 milyar liraya inecek. Bu tutardan da yıllık ÜFE üzerinden bileşiklendirilerek faiz hesaplanacak. 2006’dan 2010’a kadar yapılan hesaplamaya göre 1.1 miyar liralık cezanın faiziyle birlikte toplamı 1.3 milyar lira tutacak.

AXEL SPRINGER CEZASI DA SİLENECEK

Gruba Axel Springer’e hisse satışı nedeniyle kesilen ceza ve faizle birlikte 1 milyar lirayı aşan davasında da büyük bir indirim söz konusu olacak. Bu davada Doğan’ın lehine karar çıkmış Maliye bu kararı temyize götürmüştü. Eğer Doğan bu ödemeden de kurtulmak isterse cezası silinecek. Faiz de yeniden hesaplanacak. Üstelik anapara tutarı olan 386 milyon liranın da sadece yüzde 20’sini ödeyecek olan Grup bundan da kurtulacak. Bu tutar için 2005 yılından bu yana gecikme faizi hesaplandığında indirim sonrası 114 milyon liraya inecek. Böylece Doğan Grubu toplamda 1.4 milyar lira ödemesi halinde 4.8 milyar liralık vergi, cezası ve faizinden sıyrılmış olacak.

ALLAH C.C.i münafıkları hiç sevmez.
 // 26HALİL
memura,işçiye,hertürlü emeklilere gelince ne hikmetse hükümette para olmuyor. vah benim ğariban din kardeşlerim 10 TL,yi ödeyemediği için 10 GÜN hapiste yatıyor.ama vergisini az verip vergi kaçıranların kimlerle beraber olduğunu çok iyi takip ediyoruz.SN DOGAN 4.8 MİLYAR liralık borçaf sayesinde 1.4 MİLYARA inecek. hükümetin bu kıyağı sayesinde 3.4.MİLYAR (üç katrilyon dörtyüz milyar)karı olacakğaribanlar siz tavuklara yem verin......
17 Kasım 2010 21:56
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler