YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Büyük balık küçük balığı yuttu
Büyük balık küçük balığı yuttu
20 Ekim 2012 15:57
Palamut, lüfer ve çinekopun fazlalığı nedeniyle Marmara Denizi'nde hamsi dışında küçük balık görülmüyor.

İstanbul Balık Müstahsilleri Derneği Başkanı Ali Güney, palamut, lüfer ve çinekopun fazlalığı nedeniyle Marmara Denizi'nde hamsi dışında küçük balık göremediklerini belirterek, ''Bunun nedeni büyük balığın küçük balığı yemesi'' dedi.

Ali Güney, yaptığı açıklamada, Marmara Denizi ve Karadeniz'de palamut ve lüferde fazlalık bulunduğunu, palamutun tane fiyatının balık halinde 3 liraya kadar gerilediğini bildirdi.

Marmara Denizi'nde hamsi görülmesine karşın, özellikle Karadeniz'den tutulan hamsi miktarında azalma olduğunu belirten Güney, şöyle konuştu:

''Deniz suyu sıcaklığı 20-22 derecelerde. Balığın daha bol olması için sıcaklığın 16-17 derecelere düşmesi gerekiyor. Palamut, lüfer ve çinekopun fazlalığı nedeniyle Marmara Denizi'nde hamsinin dışında küçük balık göremiyoruz. Bunun nedeni büyük balığın küçük balığı yemesi.

Palamutun Kasım ayı sonuna kadar av vermesini bekliyoruz. Lüfer görülmeye başladı. Kasım-Aralık gibi lüferin daha bol olmasını bekliyoruz. Maalesef boğazda en çok görülen istavrit ve sardalyada azalma var. 15 Nisan 2013'e kadar olan 5 aylık sürede de istavrit ve hamsiyi bekliyoruz.'' AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler