YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bush, 850 milyar dolarlık kurtarma paketini süratl
Bush, 850 milyar dolarlık kurtarma paketini süratl
Bush, 850 milyar dolarlık kurtarma paketini süratl
04 Ekim 2008 / 09:22 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

ABD Temsilciler meclisi 850 milyar dolarlık kurtarma planını kabul etti.


BUSH'TAN KURTARMA PAKETİNE İMZA


ABD Başkanı George W. Bush, Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen ve 850 milyar dolarlık finans sektörünü kurtarma planını içeren genişletilmiş yasa tasarısını imzalayarak yürürlüğe koydu.


Beyaz Saray yetkilileri, yasanın Temsilciler Meclisi'nden ulaşır ulaşmaz George W. Bush tarafından imzalandığını bildirdiler.


Yasalaşan paket, Temsilciler Meclisi'nden önce de Senato'da kabul edilmişti.


OYLAMADAN SONRA KAR SATIŞLARI GÖRÜLDÜ


İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük borsası konumunda olan New York Borsası'nda endeksler, oylamadan önce Temsilciler Meclisi'nde 850 milyar dolarlık kurtarma paketinin kabul edileceği beklentisiyle yüksek açıldı.


Oylamanın ardından yatırımcılar arasında kar satışları görülmesine karşın Dow Jones Endeksi 121,14 puan artarak 10.603,99 puana, teknoloji endeksi Nasdaq 27,03 puan yükselerek 2.003,75 puana çıktı.


850 MİLYAR DOLARLIK PAKET KABUL EDİLDİ


ABD Kongresi'nde Senato tarafından halkı kucaklamak için 150 milyar dolar daha eklenerek 850 milyar dolara çıkan kurtarma paketi için bugün yapılan oylamayla Temsilciler Meclisi'nden geçti. Bu sonuçla birlikte paketin yasalaşması kesinleşti.


Başkan George W. Bush'un, kısa süre içinde yasayı imzalayarak yürürlüğe koyması bekleniyor.


Temsilciler Meclisi'ndeki oylamada, 171 ''hayır'' oyuna karşılık 263 ''evet'' oyu verildi.


Böylece Temsilciler Meclisi'nin, ilk paketi pazartesi günü reddetmesinden sonra ortaya çıkan kriz durumu aşıldı.


Temsilciler Meclisi liderleri, oylamadan önceki son konuşmalarında, yasa teklifinin geçmesinin ABD ekonomisi ve sıradan vatandaşlar için hayati önem taşıdığını vurguladılar.


Sonuçta Demokrat Partili milletvekillerin ezici çoğunluğu paket lehinde oy kullanırlarken, Cumhuriyetçi Parti'de ''hayır'' oyu veren milletvekili sayısının biraz daha fazla olduğu görüldü.


Ancak gözlemciler, sonuçta paketin Temsilciler Meclisi'nde beklenenden daha açık farkla ve rahatlıkla geçtiğine işaret ettiler.


PAKETTE NELER VAR?


Kapsamı genişletilen yeni pakette eskisine ilave olarak vergi indirimi içeren ve bankacılık sektörüne güvenin arttırılmasını amaçlayan çeşitli önlemler yer alıyor.


Orta gelir düzeyi başta olmak üzere, halk için on milyarlarca dolar tutarında vergi indirimleri sağlanarak paket daha cazip hale getirildi. Bu indirimlerden ev sahipleri, arazi sahipleri, enerji sektörü ve girişimciler yararlanabilecek.


Ekler arasında, sigorta ile garanti altına alınacak her bir banka mevduatının üst sınırının 100 bin dolardan 250 bin dolara yükseltilmesini içeren, böylece bankacılık sektörüne olan güvenin arttırılmasını amaçlayan madde de yer alıyor.


Ancak kırsal alanlardaki okulların gelecek 5 yıllığına desteklenmesi için 3 milyar dolar ayrılması, orta batı eyaletler başta olmak üzere felaket bölgeleri için 8 milyar doların yine 5 yıllığına ayrılması gibi, paketin ana amaçlarıyla pek bağdaşmayan, paranın merkezi Wall Street’teki kriz ile ilgisi olmayan ancak seçmene hoş gelecek pek çok ek de, Kongre salonlarındaki pazarlıklar sırasında alelacele pakete ilave edildi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler