YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bursalı mobilyacı ''tereciye tere sattı'
Bursalı mobilyacı ''tereciye tere sattı'
24 Ocak 2013 12:02
2012 yılını yüzde 36'lık rekor artış ve 314 milyon dolar dış satışla kapatan, Bursalı mobilyacılar gözünü Çin'e dikti.

2012 yılını yüzde 36'lık rekor artış ve 314 milyon dolar dış satışla kapatan, 2023 yılı için ise 1,3 milyar dolar ihracat hedefi koyan Bursalı mobilyacılar, mobilyada tasarım ve kalitenin simge ülkesi İtalya'ya ihracat gerçekleştirirken, Çin'deki fuarlara çıkarma yapmaya hazırlanıyor.

Mobilya Dekorasyon Sanayicileri ve İşadamları Derneği (MODSİAD) Başkanı Mustafa Yedikardeş, yaptığı açıklamada, tarihi İpekyolu üzerinde olması ve ham madde kaynaklarına yakın bulunması nedeniyle mobilya üretiminde önemli bir merkez olan Bursa'nın, sektörde firma sayısı açısından dördüncü, ihracatta ise Kayseri ve İstanbul'un ardından üçüncü sırada yer aldığını belirtti.

Yedikardeş, Bursa'nın genel ihracatının otomotivdeki düşüş yüzünden gerilediğini hatırlatarak, mobilya sektörünün ihracatının ise özellikle son 10 yılda (2002-2012) 27 milyon dolardan, 314 milyon dolara ulaştığını belirtti.

Bunun müthiş bir fark olduğunu ifade eden Yedikardeş, ''İhracat, 230 milyon dolarlardan 314 milyon dolara çıkmış oldu, bu da aşağı yukarı yüzde 36'ya tekabül eden bir artış oldu. Bizim sektörümüzün son yıllardaki bu kazancı, -İnegöl'ümüz bu konuda göz bebeğimiz- bizi mutlu etmiştir. Yurt dışına ihracat yapan firmalarla sektör her gün büyümektedir her gün ivme kazanmaktadır'' dedi.


-İtalya'ya ihracattan Çin'e fuara-


Yedikardeş, çok farklı ülkelere ihracat yaptıklarını, bu konuda yeni ülkelerin de gündeme geldiğini belirterek, ''Enteresan ülkeler çıktı önümüze, yani en başta bizim İtalya'ya mal satmamız söz konusu. İtalya'ya ihracat yapan arkadaşlarımız var. Birkaç ay sonra Çin'deki fuara gidecekler. Burada ofis mobilyası teşhir edecek, fuara katılacak üyelerimiz var. Mobilya'nın anavatanı denilen İtalya'ya, dünyaya hükmeden Çin'e gidip bir şeyler sunabilmek, sektörümüz adına güzel bir gelişme'' diye konuştu.  


-''Arap Baharı'yla çok ciddi pazarlar açıldı''-


Mobilya ihracatı yaptıkları yeni ülkelere dikkati çeken Yedikardeş, şu bilgileri verdi:  

''Afrika iyi bir pazar, Arap Baharı'yla bize çok ciddi pazarlar açılmış oldu. Libya özellikle, çok iyi mal çekiyor. Arkadaşlarımızın çoğu geçen seneki ihracatının büyük bölümünü Libya'ya yaptı. Tabii rizikolar da azaldı iyice, herhangi bir ödeme zorlukları da yok. İran, Irak pazarımız zaten devam ediyor. Türk cumhuriyetleri var, Balkan ülkelerine her gün İnegöl'den tırlar çıkıyor, sürekli ihracat devam ediyor. Yani bizim Türk mobilyası, dünya pazarlarında ciddi anlamda yer edinmiş durumda.''

Yedikardeş, yurt dışı açılımlarla, pazarlara çıkınca Türk mobilya sektörünün nerede olduğunun görüldüğünü ifade ederek, Çin'deki fuar için bir değil, 2-3 arkadaşlarının hazırlıklara başladıklarını ve iddialı olduklarını söyledi.

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler