YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bursa'da kayıp 10 bin otomobile doğru gidiyor
Tofaş’da “Yarın 06.45 vardiyasına bekleniyorsunuz. İlave maddi imkan çalışmalarına başladık” mesajı da etkili olmadı.
Bursa'da kayıp 10 bin otomobile doğru gidiyor
20 Mayıs 2015 / 02:10 Güncelleme: 20 Mayıs 2015 / 08:55

Gerek Tofaş gerekse Oyak Renault’da üretim olmaması nedeniyle dün itibarıyla 8 bin 500 adet otomobil üretilememiş oldu. Geçen yılki üretim rakamlarına göre, vardiya başına Oyak Renault’da 290 araç, Tofaş’ta 203 araç üretiliyor. 5’inci günü sona eren eylemde üretim kaybı Renault’da 5 bin 220 araca, Tofaş’ta da 3 bin 248 araca ulaştı.

Oyak Renault 2014’te toplam 318 bin otomobil üretirken, Tofaş’ta bu rakam 222 bin adetti.  Üretim durmasına neden olan eylemlerde olumlu bir sonuç alınamazsa kaybın ciddi boyutlara ulaşacağı, yan sanayi dahil hem Türkiye’deki hem de yurtdışındaki tesisleri bile etkileyebileceği belirtiliyor.

Ne vali ne de CEO

Yaşanan gelişmeler üzerine TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu, 18 Mayıs Pazartesi günü Bursa Fabrikası’nda TOFAŞ işçileri ile bir araya geldi. İşçilere, “Yarın vardiyanızda olun” çağrısı yapan Eroldu,  yasal olmayan eylemlerin bugün (dün itibarıyla) sona ermesi çağrısında  bulundu. Eroldu, eylemlerin sona ermesi ve üretime başlanması durumunda, son gelişmeler nedeniyle hiçbir TOFAŞ işçisinin, yasal bir işleme tabi tutulmayacağını söyledi. Eroldu, “Sizlere ilave bir maddi imkân sağlanması konusunda çalışmalarımızı 1 ay içinde tamamlayarak sizlerle paylaşacağım” dedi.

Kalabalık bir TOFAŞ işçisinden oluşan grubun sorularını da yanıtlayan Cengiz Eroldu, “Eyleminizi sağduyu içinde yaparak Tofaşlı olduğunuzu gösterdiniz” dedi. “Şu anda sizler, TOFAŞ ve ülkemiz, zarar görmekteyiz” diyen Cengiz Eroldu, “İmzalanmış bulunan Grup Toplu İş Sözleşmesi Ağustos 2017’ye kadar geçerli olduğundan sözleşmenin şartlarında bir değişiklik yapılması mümkün değildir. Ancak, şirket olarak sizlere ilave bir maddi imkân sağlanması konusunda çalışmalarımızı 1 ay içinde tamamlayarak, sizlerle paylaşacağım” diye işçilere seslendi.

Tüm çalışanların günlerdir süren gelişmeler nedeniyle yorgun olduğuna dikkat çeken Cengiz Eroldu, konuşmasını “Evlerinize giderek dinlenmenizi ve yarın 06:45’de vardiyanızda olmanızı bekliyoruz” çağrısı ile tamamladı.

CEO’nun yanı sıra Bursa Valisi de işçilerden işinin başına dönmesini istedi. Ancak dün sabah da Tofaş işçileri vardiyaya gelmeyerek protestoyu sürdürdüler.

Teslimatlar gecikecek tazminat sebebi olacak

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği’nden yapılan açıklamada eylemlerin ekonomik boyutlarına dikkat çekildi:

- Renault’da başlayan Tofaş işletmesine sıçrayan işçi hareketleri sektörümüzdeki tüm paydaşlarda ciddi endişe yaratmaktadır.

- Tüm otomotiv sanayi firmaları cirolarının çok önemli bir kısmını ihracat vasıtası ile sağlamaktadır.

- Dünyanın dört bir tarafındaki müşterilerine haftalık, hatta günlük mal teslimatları yapmak zorundadırlar.

- Tüm Türk otomotiv tedarik sanayi şirketlerinin olası gecikme cezaları karşısında çok tedirgin olduğunu söylemek zorundayız. Çünkü imzaladıkları sözleşmeler, gecikme karşısında çok ciddi cezalar öngörmektedir.

- Bazı orta ölçekli tedarik sanayi şirketlerinin sermayeleri cezaları ödemeye yeterli olmayacaktır ki bu da bazı şirketlerin faaliyetlerini durdurmalarına neden olabilir.

- Rakip ülke ve firmalar yıllardır ellerinden iş alan Türk  şirketlerinin bu gün işçi direnişleri sebebi ile üretim ve sevkiyat yapamamalarına sevinmektedirler.

 

VATAN

Etiketler: , , ,
 // mustafa
bu da ekonomik saldırı olabilir....
20 Mayıs 2015 11:52
KÖLELİK
 // uğur yiğit
Devletin memuru 8 saat çalışır iki bin lira alır, bu gariban emekçiler de 11 saat çalışır aldıkları sadece tokluk ücreti. Ağlar mısın güler misin......
20 Mayıs 2015 10:10
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler