YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bursa Siyahı" inciri için "ilek bahçesi" kurulacak
"Bursa Siyahı" inciri için "ilek bahçesi" kurulacak
29 Kasım 2014 15:40
Bursa'nın ihracat değeri en yüksek meyvelerinden olan "Bursa Siyahı" inciri için ilek (incirin döllenmesini sağlayan sinek) bahçesi kurulacak.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) koordinatörlüğünde yürütülen "Bursa Siyahı İncir İçin İlek İnciri Çeşit ve Tiplerinin Saptanması ve İlek Bahçesinin Kurulması" projesinin tanıtım toplantısı Uludağ İhracatçı Birlikleri'nde (UİB) yapıldı.

UYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Salih Çalı, toplantıda projeye ilişkin bilgi verirken, incirin oluşabilmesi için ileklemenin şart olduğuna dikkati çekti. Projenin aşamalarına değinen Çalı, şunları kaydetti:

"İncir meyvesinin oluşabilmesi için erkek ilek incirine ihtiyaç var. Bu incir de esas olarak Ege Bölgesi'nden temin ediliyor. Fakat bu belirli bir kontrol ve sertifikasyon denetiminden ne yazık ki geçmiyor. Biz bu soruna köklü bir çözüm arayışı için bu projeyi başlattık ve 5 önemli kuruluş bir araya geldik. Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü, Yalova Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü, Aydın İncir Araştırma Enstitüsü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve UYMSİB olarak bir araya geldik ve 'Bursa Siyahı İncir İçin İlek İnciri Çeşit ve Tiplerinin Saptanması ve İlek Bahçesinin Kurulması" projesini geliştirdik."

Çalı, projeyle Bursa Siyahı incir çeşidinin tozlanmasında kullanılabilecek en uygun ilek çeşit ve tiplerinin belirlenmesi ve bunlarla ilek bahçesi kurulmasının amaçlandığını vurgulayarek, "Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Ar-Ge Projeleri Destekleme Fonu tarafından destek alan projemiz, ilk etapta 3 yıl sürecek ve sonrasında da devam edecektir" dedi.

Çalı, projeye destek veren ihracatçı firmalara da teşekkür etti.

Bursa Siyahı incirinden 43 milyon dolar ihracat

Bursa Siyahı inciriyle ilgili son 6 yılda ihracat alanında yaşanan gelişmeler hakkında da bilgi veren Çalı, 2009 yılından 2014 yılına kadar Türkiye'nin Bursa siyahı inciri ihracatında 43 milyon dolar seviyelerine çıktığını belirtti. Çalı, şunları kaydetti:

"Türkiye genelinde 2009 yılında yaklaşık 13 milyon dolar seviyelerinde olan incir ihracatı bu yıl 43 milyon dolar seviyelerine çıkmıştır. Bu miktar olarak da 18 bin tona tekabül etmektedir. 2014 yılında ülke genelinde rekor seviyeye çıkan Bursa siyahı inciri ihracatı, birliğimizde de aynı başarı grafiğini yakalamıştır. Bu başarıyı, gıda güvenliği ve kaliteyi artırarak korumamız gerekiyor."

Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Ümran Ertürk de projenin teknik detayları hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Toplantıya, Bursa Vali Yardımcısı Hüseyin Eren ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri de katıldı.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler