YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bundan sonra faturayı geciktiren yandı
Devlet şirketi TEDAŞ döneminde aylarca işlem yapılmayan ödenmeyen elektrik faturaları, özelleştirme sonrasında dağıtım şirketleri ile aboneleri karşı karşıya getirdi.
Bundan sonra faturayı geciktiren yandı
27 Eylül 2013 / 11:48 Güncelleme: 27 Eylül 2013 / 15:16

Dağıtım şirketleri, son ödeme tarihini izleyen 5 iş günü içinde faturasını ödemeyen abonelerin elektriklerini kesmeye başladı. Elektriksiz kalan abonelerin isyanı mevzuatın da yeniden ele alınmasını gündeme getirdi.

Elektrik dağıtım tesislerinin özelleştirmelerinin tamamlanmasıyla devlet bu alandan çekildi. Tesisler, özel sektöre devredildi. Özel sektör, devletin işletmecilikte daha ‘esnek' olduğu bazı konularda kuralları harfiyen uygulamaya başladı.

Özel sektörün kuralları katı biçimde uygulaması bazı abonelerin ‘canının yanması'na yol açtı. Abone ile dağıtım şirketlerini karşı karşıya getiren en kritik konuların başında ödenmeyen faturalar nedeniyle gündeme gelen elektrik kesme işlemi geliyor.

Anında şalter iniyor

Özel sektör tarafından işletilen elektrik dağıtım bölgelerinde, abonenin faturasını öngörülen sürede ödememesi halinde anında elektriği kesiliyor.

Elektrik dağıtım şirketleri temsilcileri, bu konudaki şikayetler üzerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun ‘Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'ne işaret ederek, dağıtım şirketlerinin bu mevzuatı uyguladığını söyledi.

Dağıtım şirketleri, söz konusu yönetmelik gereğince dağıtım şirketlerinin son ödeme tarihini izleyen 5 iş günü içinde faturasını ödemeyen abonelerin elektriklerini kesme hakkına sahip olduğunu vurguladı.

Hem faiz hem kesme bağlama yükü 

Elektriği kesilen abone hem yüklü bir faizle karşı karşıya kalıyor, hem kesme-bağlama faturası ödemek zorunda kalıyor.

EPDK kaynaklarından alınan bilgiye göre abonelerden 6183 sayılı amme (kamu) alacaklarının tahsilini öngören yasa kapsamında işlem yapıldığını söyledi.

Halen, bu yasa gereğince faturasını zamanında ödemeyen aboneden aylık bazda yüzde 1.4 oranında faiz tahsil ediliyor.

Abone, elektrik kesme ve bağlantı için de ödeme yapmak zorunda kalıyor. EPDK'nın 1 Ocak 2013'ten geçerli tarifesine göre konutlarda kesme bağlantı bedeli 17.7 TL, sanayide 89.9 TL düzeyinde bulunuyor.

Bildirim yükümlülüğü geliyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), hazırlıkları devam eden Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'nde dağıtım şirketleri ile aboneleri karşı karşıya getiren bu konuyla ilgili bir madde ekledi. Buna göre dağıtım şirketi, son ödeme tarihinden hemen sonra aboneye bildirimde bulunacak. Aboneye 5 iş günü süre tanınacak. 5 iş günü içinde ödeme yapılmazsa şalter inecek.

İşte o madde

Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'nde yer alan hüküm şöyle:

"Müşterinin perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşmalar kapsamında öngörülen ödemeleri zamanında yapmaması halinde, nihai tüketicilere enerji tedarik eden lisans sahibi şirketlerin bildirimi üzerine, en geç 5 iş günü içerisinde dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler tarafından elektriği kesilir. Söz konusu durum iki gün içerisinde dağıtım şirketi tarafından ilgili tedarikçiye bildirilir."

 

HABERTÜRK

14:33
 // MOBİL
Faturasını ödemeyenlerin çoğu, varlıklı bireylerdir. Kendimden örnek vereyim: ben kiracıyım, yan bitişikteki ev de kiracı. Sayaçlar yanyana. Bu fakir emekli maaşıyla geçinmesine rağmen muntazaman faturasını yırtık terliğiyle yürüyüp, vezneye gidip ödüyor. Yan komşu, sosyetik giyimleri ile, alafranga ev dizaynı ile altında arabası olduğu halde faturasını ödemiyor. Üstelik devlet bunlara kömür verip, bana ''anan emekli maaşı alıyor'' diye vermiyorlar. Yan komşu, 1 yıllık kirayı da sallamış durumda. Yani ev sahibi ile papaz olmuş durumda. Bir o kadar da arsızlar. Ben enayimiyim acaba demekten kendimi alamıyorum....
27 Eylül 2013 14:33
ÇOK İYİ OLMUŞ
 // TAHSİL DAR
Faturasını ödemeyenlerin çoğu, varlıklı bireylerdir. Kendimden örnek vereyim: ben kiracıyım, yan bitişikteki ev de kiracı. Sayaçlar yanyana. Bu fakir emekli maaşıyla geçinmesine rağmen muntazaman faturasını yırtık terliğiyle yürüyüp, vezneye gidip ödüyor. Yan komşu, sosyetik giyimleri ile, alafranga ev dizaynı ile altında arabası olduğu halde faturasını ödemiyor. Üstelik devlet bunlara kömür verip, bana ''anan emekli maaşı alıyor'' diye vermiyorlar. Yan komşu, 1 yıllık kirayı da sallamış dur...
27 Eylül 2013 Cuma 14:29
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler