YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Buğdayda korkutan rakamlar
Buğdayda korkutan rakamlar
04 Ağustos 2015 12:28
Bu yıl olumsuz hava şartları nedeniyle buğdayda ürün kaybı yaşanırken, rekolte ve kalitede düşüş olduğu belirtildi.

Kütahyalı üreticiler, bu yıl aşırı yağışlardan dolayı buğday rekoltesi ve kalitesinde yüzde 50 oranına varan düşüş yaşandığını söyledi.

Aslanapa ilçesine bağlı Bayat köyü sakinleri, bu yıl olumsuz hava şartları nedeniyle buğdayda ürün kaybı yaşadıklarını belirterek, rekolte ve kalitede düşüş olduğunu söylediler.

Geçen yıllara göre fiyatların da düşük olduğuna vurgu yapan Abdullah Çelebi isimli çiftçi, "Tarladaki ürünler Mayıs ve Haziran sonlarına kadar aşırı yağış etkisi altında kalmıştır. Bu da buğdayın gelişmesini büyük ölçüde engellemiş ve protein oranında bir miktar düşüş olmuştur. Geçtiğimiz yıl buğday 70 kuruşa alıcı bulurken, bu yıl 63-65 kuruşa alıcı buluyor. Hem verim kaybı hem de fiyat kaybı nedeniyle çiftçimiz çok büyük zarar içerisindedir" dedi.

Ahmet Baştürk isimli çiftçi ise bu yıl buğdayın kalitesinin düşük olduğuna dikkat çekerek, "Kalite iyi olmayınca buğdayı fabrikalar beğenmiyor ve ucuza alıyor. Proteini düşük olduğu için de un fabrikaları almıyor. Elde edilen ürün hayvan yemi olarak alınıyor. Onun için de esnaflar buğdayı düşük fiyata alıyor" diye konuştu.

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler