YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bu sene de farklı olmayacak"
Bakan Şimşek katıldığı bir açılışta Türkiye7nin enerji konusunda dışa bağımlığının çok ciddi boyutlarda olduğunu belirtti
"Bu sene de farklı olmayacak"
09 Ekim 2010 / 17:37 Güncelleme: 09 Ekim 2010 / 17:38

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olmasının en büyük darboğazlarından bir tanesi olduğunu ifade ederek, ''2008 yılında neredeyse 48-50 milyar dolar civarında enerji ithal ettik. Bu sene de çok farklı olmayacak'' dedi. 

Bakan Şimşek, Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Güre beldesinde, Hattuşa Astyra Thermal Resort&SPA Oteli'nin temel atma törenine katıldı.

Türkiye'nin, petrol ve doğalgaz gibi zenginliklerinin fazla olmadığını belirten Şimşek, ''Bizim petrol, doğalgaz kuyularımız, en azından Ortadoğuyla karşılaştırdığımız zaman, yok denecek kadar az. Ama Türkiye'nin çok daha güzel zenginlikleri var. Türkiye'nin en büyük sermayesi tabii ki insanıdır, genç nüfusudur, ama Mehmet Ali Doğan bey gibi girişimcileridir'' diye konuştu.

Şimşek, Türkiye'nin ve Türk ekonomisinin ''girişimcilik ruhu'' sayesinde son yıllarda büyük bir mesafe katettiğini ifade ederek, şunları kaydetti: 

''Türkiye'nin aslında doğal güzellikleri, enerjisi çok önemli. Bakın Termal enerjide, termal kaynaklarda biz dünyada 7. sıradayız, Avrupa'da birinci sıradayız. Ama bu kaynak son zamanlara kadar fazla kullanılmamış. Biz termal kaynakların haritasını çıkarttık. Özel sektör eliyle bunların teknolojik sera anlamında, bu türden tesisler anlamında diğer birtakım kullanımlarda enerji üretiminde çok daha iyi ve verimli bir şekilde kullanılması için gerekeni yapıyoruz. Memleketin rüzgarını şimdi enerjiye dönüştürüyoruz. Yine su kaynaklarını enerjiye dönüştürüyoruz. Çünkü Türkiye'nin en büyük darboğazlarından bir tanesi, biz enerjide dışa bağımlıyız. 2008 yılında neredeyse 48-50 milyar dolar civarında enerji ithal ettik. Bu sene de çok farklı olmayacak. Dolayısıyla ne kadar çok kendi kaynağımızı, en azından yenilenebilir kaynaklarımızı enerjiye dönüştürürsek ülkemizi o kadar dışa bağımlı olmaktan kurtarmış oluruz. Geldiğimizde devletin çekmecelerinde bin 500'e yakın hidroelektrik santral projesi vardı. Aslında Devlet Su İşlerine (DSİ) bıraksak 80 yılda yüz yılda belki o yatırımlar gerçekleştirilecekti. Çünkü o kaynaklar sınırlı. Biz onu özel sektöre devrettik. Şu anda 20 bin megavat civarında hidroelektrik santral projesi ya yapıldı ya da proje aşamasında yapılıyor, inşa ediliyor. Dolayısıyla 80 yılda yapılan diyelim ki 13 bin megavatlık enerjiye karşılık sadece son birkaç yıl içine başlatılan projeler 20 bin megavatın üzerinde. Çok önemli yani ülkenin akarsularının, rüzgarının, termal kaynaklarının enerjiye dönüştürülmesi Türkiye'nin geleceği açısından çok kritik.'' AA
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler