YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu kişiler önümüzdeki haftadan itibaren parasını a
Bu kişiler önümüzdeki haftadan itibaren parasını a
Bu kişiler önümüzdeki haftadan itibaren parasını a
17 Ağustos 2008 / 08:47 Güncelleme: 17 Ağustos 2008 / 00:00

Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesabında alacağı olmasına rağmen kimlik numarası olmadığı için parasını alamayan 1 milyon 300 bin kişinin mağduriyeti gideriliyor.


Kimlik numarası bildirilmediği için ödeme yapılmayan bu kişiler önümüzdeki haftadan itibaren parasını alabilecek. İlk ödeme Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kimlik numarası çıkarılan yaklaşık 1 milyon 100 bin kişiye yapılacak. Kurum sicil numarası Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından bildirilmesine rağmen kimlik numarası tespit edilemeyen yaklaşık 200 bin kişi ise çalıştıkları kurumlara kimlik numaralarını bildirecek. Kurumlar ise topladıkları bu bilgileri liste veya CD halinde EGYO'ya bildirecek. Sürecin tamamlanmasının ardından bu kişilere de Ziraat Bankası aracılığı ile ödemeleri yapılacak. TC kimlik numarası olmayan ancak kurum sicil numarası bulunan yaklaşık 1 milyon 300 bin kişiyi liste halinde bildirdiklerini aktaran tasfiye halindeki Emlak Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, bu kişilere kimlik numarası olmadığı için ödeme yapılmadığını söyledi. Konuya ilişkin SGK'nın çalışmasının tamamlamak üzere olduğuna dikkat çeken Sayın, ödemelerin kısa sürede yapılacağını kaydetti.


8,5 milyon kişiyi ilgilendiren KEY'de ödeme takvimi geçen hafta sona erdi. Kimlik numarasının son iki rakamına göre 10 gün süren ödemelerde 5 milyon kişi alacağı miktar düşük olduğu için bankaya gitmedi. 3 milyon 494 bin 425 kişi bankanın yolunu tutarken bu kişilere toplam 1 milyar 860 milyon 726 bin YTL ödendi. Yaklaşık 1 milyar yeni lira ise Ziraat'in kasasında kaldı. 50 YTL'nin altında para alacak 3 milyon 8 bin kişinin sadece yüzde 10'u bankaya gitti. Yüzde 90'ı ise alacağı miktarı düşük bulduğu için herhangi bir talepte bulunmadı.


 


 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler