YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu hafta devredilecek
Bu hafta devredilecek
Bu hafta devredilecek
26 Mayıs 2008 / 17:34 Güncelleme: 26 Mayıs 2008 / 00:00

Özelleştirilmesi yılan hikayesine dönen Petkim'de sona ilk kez bu kadar yaklaşıldı. Şirketin Socar-Turcas-Injaz Ortak Girişim Grubu'na bu hafta devrinin tamamlanması bekleniyor.Petkim'in 1990'lı yılların başında başlayan ve bugüne kadar süren özelleştirme hikayesinde ilk kez sona bu kadar yaklaşıldı. Petkim'in yüzde 51 hissesinin blok satışı için açılan ihalede 2.04 milyar dolar teklif  veren Socar-Turcas-Injaz Ortak Girişim Grubu'nun kurduğu Socar & Turcas Petrokimya AŞ'ye devrinin bu hafta  yapılması ve satış sözleşmesini imzalanması öngörülüyor.


Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Petkim'de satış sözleşmesinin imzalanması ve diğer işlemlerin tamamlanması için alıcıya  30 Mayıs'a kadar süre vermişti.


Satış sözleşmesinin büyük olasılıkla 29 Mayıs Perşembe günü Ankara'da imzalanmasının ve  ihale bedelinin önemli bir bölümünün peşin ödenmesinin beklendiğini söylediler.


Turcas Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, geçen ay yaptığı açıklamada Petkim'in bedelinin yüzde 50'sini sözleşme imza  tarihinde peşin, kalanını da üç yılda üç eşit taksitte ödeyeceklerini belirtmişti.


Petkim'i devralmak için Turcas'ın yüzde 25 payı bulunan Socar & Turcas Enerji AŞ'nin hisselerinin yüzde 99.75'ine sahip  olduğu Socar & Turcas Petrokimya AŞ kurulmuştu. Verilen bilgiye göre, alıcı şirketin, şu anda Petkim genel müdürü olarak görev yapan Kenan Yavuz'la da çalışması bekleniyor. Petkim'de örgütlü Petrol-İş Sendikası'nın şirketin özelleştirmesine karşı açtığı bazı davalarla ilgili olarak yargı süreci ise devam  ediyor.


Geçen yıl Temmuz ayında yapılan Petkim ihalesinde en yüksek teklifi 2.05 milyar dolarla Kazak-Rus şirketlerinin kurduğu  TransCentral Asia Petrochemical Holding ortak girişim grubu vermiş, ardından söz konusu grubun ortaklık yapısıyla ilgili bazı  endişeler sonrasında bu gruba satış yapılmamıştı.


Ekim ayında ise Petkim'in ihalede ikinci en yüksek teklifi veren Socar-Turcas Enerji ve Injaz OGG'ye satışı uygun bulunmuştu.GAZETEPORT

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler