YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu durum merkez bankalarının durumunu zorlaştırıyo
Bu durum merkez bankalarının durumunu zorlaştırıyo
Bu durum merkez bankalarının durumunu zorlaştırıyo
04 Mart 2008 / 17:13 Güncelleme: 04 Mart 2008 / 00:00

Küresel enflasyon baskısı yıl başından bu yana yoğunlaştı. Dünyanın birçok bölgesinde enflasyon son dönemlerin en yüksek düzeyine ulaştı. Bu durum, durgunluğa karşı mücadele eden merkez bankalarının işini oldukça zorlaştırıyor.
 


Dünyada yıl başından bu yana yoğunlaşan enflasyon baskısı, büyümenin yavaşladığı bir ortamda, merkez bankalarının elini kolunu bağlıyor. Merkez bankaları, bir yandan ekonomilerin durgunluğa girmesini engellemeye çalışırken, bir yandan da fiyat düzeyini kontrol altında tutmaya çalışıyor.

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’de üretici fiyatları endeksi Ocak’ta yıllık bazda 26 yıldan uzun bir sürenin en büyük oranıyla yüzde 7.4 arttı. Ülkede, ABD Merkez Bankası Fed’in izlediği enflasyon ölçüsü olan çekirdek PCE endeksindeki yıllık artış ise Ocak’ta yüzde 2.2 oldu.


Fed, çekirdek PCE endeksindeki yıllık artışın yüzde 1-2 aralığında olmasını istiyor. Fed, her ne kadar enflasyon kaygılarını dile getirse de, durgunluğu engellemek için hızla faiz indirirken, enflasyon mücadelesini şimdilik bir kenara bırakmış görünüyor.


JAPONYA BİLE ENFLASYONLA TANIŞTI
Yıllarca deflasyon yaşayan ve uzun süre deflasyonun eşiğinde kalan dünyanın ikinci büyük ekonomisi Japonya bile bu yıl enflasyon baskısını hissetti. Ülkede tüketici fiyatları Ocak’ta geçen yılın aynı dönemine göre son 10 yılın en büyük oranıyla yüzde 0.8 arttı.


Euro Bölgesi’nde tüketici fiyatları, Ocak’ta, hesaplamaların yapılmaya başlanmasından bu yana kaydedilen en yüksek oranla, yüzde 3.2 arttı. Bu enflasyon oranı, Avrupa Merkez Bankası’nın üst limit olarak belirlediği yüzde 2’nin oldukça üzerinde bulunuyor. Banka, yüksek enflasyon nedeniyle, faiz indirim çağrılarına kulak tıkıyor.


Şubat ayında ise enflasyon Almanya’da yüzde 2.9, İtalya’da yüzde 3.1, İspanya’da ise yüzde 4.4’le rekor düzeyde gerçekleşti. Belçika’da fiyat artışı Şubat’ta yüzde 3.6 ile son 16.5 yılın en yüksek düzeyine ulaştı.
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler