YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu çılgınlığa nasıl son veririz?
Bu çılgınlığa nasıl son veririz?
19 Ekim 2010 09:03
Kadınlar açısında ruhsal tedavi olarak görülen alışveriş çılgınlığını nasıl durdurabiliriz? İşte yapabileceğiniz birkaç şey...

Ekonomide karmaşa her ne kadar devam etse de, bazı insanlar kendilerinde ruhsal tedavi olarak gördükleri alışveriş çılgınlığından vazgeçemiyor. Ancak, alışveriş çılgınlığı nedeniyle sürekli artan borç yükünün altına girerseniz bu alışkanlığınızdan kurtulmak için bir şeyler yapmanızın zamanı gelmiştir.

Ehow isimli internet sitesinde yer alan habere göre, alışveriş çılgınlığınızı azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey var:

- Alışveriş çılgınlığınızı yavaşlatmak için ekonomiyi bir işaret olarak görün. Alışveriş yaparak ezici borçların altına girmeye değmez. Fazla abartmadan ihtiyacınız olanları alabilirsiniz. Eğer aşırı para harcama niyetiniz varsa, ekonominin çalkantılı durumunu hatırlayın. Temel ihtiyaçlarınız için paranız olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

- Duygularınızı tespit edin: Çılgınlık, heyecan, mutluluk ya da sıkıntı gibi duyguların hepsi aşırı para harcamanızı tetikler. Alışverişe çıkmadan önce, ne hissettiğinizi düşünün. Kendinizi alışverişte kısıtlayın. Gerçekten gereksiz şeyler satın alacağınızı hissediyorsanız, cüzdanınızı almadan alışverişe çıkın.

- Esas ihtiyaçlarınız hakkında düşünün: Yalnızsanız, diğer insanların arasında olmak için alışverişe çıkıyor olabilirsiniz. Eğer sorununuz buysa, bunu başka bir şekilde aşmayı düşünün. Paranızı yeniden tahsis edebilir ve daha akıllıca harcayabilirsiniz. Kendinizi bunalımda hissettiğinizde alışverişe gitmek yerine spor salonuna gidip biraz spor yapabilirsiniz. Bu sizin için daha yararlıdır.

- Alternatiflerinizi kullanın: Alışveriş çılgınlığınız için nedenlerinizi belirleyin ve esas ihtiyaçlarınızı görün. Kızgınsanız alışveriş merkezine gitmek yerine bu sorunu çözmeye çalışın. Eğer bunaldıysanız, bir göl ya da deniz kenarına gidip sakinleşin ya da günlüğünüze bir şeyler yazın. Bunlar, aşırı alışveriş tutkunuza ara vermek için etkili alternatiflerdir.

Zaman

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler