YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu bal gramla satılıyor
Rize'nin Anzer Yaylası'nda üretilen dünyaca ünlü Anzer balı, bu yıl rekolte düşük olunca yarım kiloluk ya da 250 gramlık kavanozlarda satılmaya başlandı.
Bu bal gramla satılıyor
15 Ekim 2012 / 12:51 Güncelleme: 15 Ekim 2012 / 13:04

Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Şükrü Çatır, yaptığı açıklamada, Anzer Yaylası'nda bu yıl bal üretiminin yapıldığı mayıs-ağustos döneminde havaların kapalı, sisli, yağışlı ve soğuk geçmesi sonucu rekoltenin beklenin çok altında kaldığını söyledi.

Geçen yıl, son yılların en büyük rekoltesini elde ettiklerini, bin 700 kilogram baldan bin 200 kilogramının tahlil sonucu tescillendiğini vurgulayan Çatır, ''Bu yıl bal üretiminde geçen yılın iki katından fazla düşüş oldu. Ürettiğimiz 700 kilogram Anzer balını tahlil için Hacettepe Üniversitesi Kimya Fakültesi'ne gönderdik. Bunun 400 kilogramının sonuçları geldi. Ancak 220 kilogramı kriterlere uygun bulunup tescillendi. Bu bal,yarım kiloluk ya da 250 gramlık kavanozlara konularak mühürlendi. Kalan 300 kilogramın ne kadarı kriterlere uygun olur tahmin edemiyoruz'' şeklinde konuştu.

Çatır, herkese bal veremedikleri için tüketicilerden anlayış beklediklerini söyleyerek, şöyle konuştu:

''Geçmiş yıllarda listemizde yer alan hastalara bal temininde öncelik tanıyoruz. Rekolte düşük olduğu için öncelikle hastalara yarım kilogram bal vereceğiz, diğer talepleri ise 250 gram bal ile karşılayacağız. Taleplerde ısrarcı olunmamasını istiyoruz. Allah'a çok şükür 250 gram bal alabilecekler biz de 'bal verdik' diyebileceğiz. Bunu bulabilenlerden ricamız fazlasını aramasınlar. Talebe cevap verebilme imkanımız yok. Yarım kilogramlık şişeler sadece hastalar için. Gönül isterdi ki herkese istediği kadar bal verebilelim.''

Bal isteyen bazı kişilerin kendilerine baskı yaptığını anlatan Çatır, ''Arkadaşlar bizi arayıp zorluyorlar, bir, iki kilogram bal almak istiyorlar. Biz de onlara diyoruz ki 'bir hastanın balını almak istiyorsan al. 'Elimizde 100 kilogram da Anzer poleni var. Zaten 250 gram Anzer balı ile 100 gram Anzer poleni 1 kilogram Anzer balına eşdeğer nitelikte. 250 gram bal alanlara 100 gram da polen almalarını tavsiye ediyoruz. Bu yıl balı polenle karıştırarak tüketsinler. 800-900 kilogram talep var. Parası olan yazılıyor. 3-5 kilogram şeklinde talepler var. Bu taleplere cevap vermek imkansız'' aa

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler