YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bozulan aletler de eklendiğinde rakam daha da çok
Bozulan aletler de eklendiğinde rakam daha da çok
Bozulan aletler de eklendiğinde rakam daha da çok
25 Ekim 2008 / 08:41 Güncelleme: 25 Ekim 2008 / 00:00

Ülkemizde kayıp-kaçak elektrik kullanımının ekonomik değeri yılda 3 milyar YTL'ye ulaştı. Bozulan aletler eklendiğinde rakam katlanıyor.


Türkiye'de elektrik hırsızlığı her geçen yıl daha da artarken, bunun ekonomik faturası da hızla kabarıyor. TBMM Küresel Isınma ve Su Kaynakları Araştırma Komisyonu Başkanı, AK Parti Hatay Milletvekili Mustafa Öztürk, ülkedeki kayıp- kaçak elektrik kullanımının ekonomik değerinin yılda yaklaşık 3 milyar YTL olduğunu bildirdi.


'BATI'DAN GERİDEYİZ'


"Her yıl milyarlarca dolar değerinde elektrik enerjisi çalınıyor" diyen Öztürk, elektrik hırsızlarının dürüst müşterilere kaliteli ve ucuz elektrik dağıtımını zorlaştırdığını vurguladı. 2007 verilerine göre; Türkiye'de tüketilen elektrik enerjisi miktarının 191.205 milyar kilovat/saat, kayıp-kaçak ve tahsil edilemeyen elektrik enerjisi oranının da yüzde 20.8 olduğunu belirten Öztürk, şöyle devam etti:


"Ülkemizde, kayıp-kaçak ve tahsilatta, Batı Avrupa ülkeleri seviyesini yakalamak için 26.769 milyar kilovat/saatlik iyileştirme yapılması gerekmektedir. Bunun ekonomik değeri ise yılda 2 milyar 998 milyon YTL'dir. Elektrikli aletlerin bozulması da hesaba katılırsa, bu rakamın yılda 5 milyar YTL olması kuvvetle muhtemel."

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler