YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Boydak: Devlet ne derse ona tabiyiz!
Boydak: Devlet ne derse ona tabiyiz!
02 Ekim 2014 15:20
İşadamı Mustafa Boydak, iş dünyasının tarafının devlet olduğunu belirterek, "İşadamları siyasetle uğraşmaz" dedi. Boydak, devlet dışı bir mekanizmanın kabul edilemeyeceğini de belirtti

Sabah'tan Dilek Güngör'ün haberi;

42 şirket, 6 milyar 150 milyon TL ciro, 20 bine yakın çalışanla Anadolu sermayesinin önemli isimlerinden biri olan Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak'la bir araya geldik, her şeyi sorduk.

Dolardaki artıştan tedirgin misiniz? 

Dolar, parite, Fed'in atacağı adımlar, Avrupa'daki durgunluk gibi etmenlerle yükseliyor. Türkiye'de kurdan endişe etmeye gerek yok. Kur riskimizi yakinen takip ediyoruz. Yüzde 5-7 enflasyonu tutturursak kurda anormal hareketler olmaz. 

Bu "faiz yüksek kalsın" demek olmuyor mu? 

Orta ve uzun vadede istikrar olacaksa biz bir miktar kayba razıyız. Faizlerin indirilip sonra çok yukarı çıkarılması da doğru değil. 

Yüksek faiz sanayicinin yatırım iştahını azaltmıyor mu? 

Borçlanmada Merkez Bankası'nın faizi referans olarak görülüyor. Ama bazen o rakamın altında veya üstünde para alınabiliyor. Büyümeye olumsuz etkisi oluyor. Dinamizmimiz üretimden geliyor. Üretimi artırmak için şirketleri de güçlendirmek gerekiyor.

Hükümetimizin üzerinde çalıştığı bir proje olduğunu duyduk. Artık şirketler zengin, kişiler makul zengin olmalı. Ortaklar şirkete belli bir nema karşılığında borç verebilmeli. 

İş dünyası siyasetle uğraşmaz

Türkiye'de bir kutuplaşma görüyor musunuz? 

Memlekette demokrasi varsa seçimin kazananı ve kaybedeni belli ise herkes yerine oturup işine bakmalıdır. Kazananı tebrik edeceğiz, kaybeden de daha çok çalışacak. İş dünyası olarak biz de işimize bakmalıyız. Siyasetle, ülke idaresiyle uğraşmamalıyız. İşadamı devlet idaresiyle kavga etmez. İş dünyasının bir tarafı olur. Devlet ne diyorsa ona tabi olmak durumundadır.

İstikrara güveniyorum

Sınırdaki gelişmeler ve seçimler 2015'te ekonomiyi etkiler mi? 

11 yılda 9 seçim oldu. İstikrardan taviz verilmedi. Şu anda yeni hükümet rotasını çizdi. Yoluna devam ediyor. 12 yıldır Türkiye gündemini bilen tecrübeli bir cumhurbaşkanımız var. Sınırda yaşanan uluslararası bir sorun. Piyasaya etkisi geçici olur. Ekonomiyi derinden etkilemez. Bizim için önemli olan makro istikrar. Ekonomik ve siyasi istikrara güveniyorum. 

Anadolu ve İstanbul sermayesi artık tamamen kalktı mı? 

11 yılda Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Anadolu'da da müthiş bir uyanış oldu. Küçük işletmeler artık orta boya çıktı. Bunlar hükümetin teşvik politikaları, ulaştırma ve haberleşme altyapısı, sanayi bölgeleri sayesinde oldu. Cumhurbaşkanımız bunu kendine mesele haline getirdi, başı çekti. Allah razı olsun. Artık Anadolu ve İstanbul sermayesi arasında bir çekişme de yok.

Devlet dışı mekanizma kabul edilemez

Yargıda, emniyette ve ekonomi bürokrasisinde yer alan paralel yapıdan rahatsız oluyor musunuz? 

Yargıyı çok bilmiyorum. Ama memlekette devlet idaresinde patron tektir. O da devlettir. Devlet dışında bir mekanizma kabul edilemez. 

İşadamlarını kapsayan 25 Aralık operasyonu devletteki mekanizmanın bir operasyonu muydu? 

Bakın yasal dayanak dahi olmadan yapılan dinlemeler tasvip edilemez. 25 Aralık'la ilgili de şunu söyleyeyim: Ben Mustafa Latif Topbaş'a kendimden daha fazla güvenirim. Ona ithamlar çok garibime gitti. Gezi olayları ardından gelen 17-25 Aralık operasyonları ülkeye kaybettirdi. 

Sizin bu süreçte açıklamalarınız taraf algısı yarattı? Gülen Hareketi'yle ilişkiniz yok mu? 

Bugüne kadar benim ne dini ne de siyasi bir açıklamam oldu. Gezi'de hiçbir siyasi twit atmadım. Aydın Doğan buraya Necati Kurmel'i ziyarete, Mustafa Koç da açılışa geldiğinde sanayi odasına geldi. Tüpraş'a vergi incelemesi olduğu dönemde odada bir açıklama yaptık ama siyasi içerikli değildi. Bizi taraf gibi göstermek için algı yarattılar. Ben ekonomi dışında din, iman, siyaset açıklaması yapmam. Siyaset yapacaksam istifa ederim. Gizli kapaklı şeyler benim elbiseme sığmaz.

Türkiye'de yeni partiye ihtiyaç yok

Sizi taraf gibi göstermek isteyen paralel medya mı oldu? 

Her yıl yapılan vergi incelemesini bazı çevreler kullanmak istedi. Maliye'nin mükellefleri incelemesinden doğal ne olabilir? Bizim için incelenmek övünç meselesi. Grup olarak siyasetle ilgimiz yok. Vatandaştan oy almış bir hükümet öyle darbeyle marbeyle gider algısı çok yanlıştır. Otorite bir tanedir. Biz hükümetin icraatlerine tabiyiz. Önceliğimiz de demokrasi. 

Pensilvanya'ya gittiniz mi hiç? 

Şahsen hiç gitmedim. 

Seçimde yeni bir parti ortaya çıkar mı? 

Bence yeni partiye ihtiyaç yok. AK Parti zaten yeni bir parti.

Kamu katılıma girmelidir

Peki Türkiye Finans... 

Ödenmiş sermayeyi 2.6 milyara çıkardık. 225 milyonu nakit, 600 milyonu da geçmiş yıl kârlarından ödenecek. İlk ödeme yapıldı. Artık orta büyüklükteki bankalar içinde yer alıyoruz. 277 şubemiz var.

Kamunun katılım bankası kurması sizi rahatsız eder mi? 

Hayır bilakis memnuniyet yaratıyor.

dansöz
 // maliki
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
02 Ekim 2014 Perşembe 17:40
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler