YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"BOTAŞ tam özerk olmalı"
"BOTAŞ tam özerk olmalı"
05 Kasım 2015 14:23
BOTAŞ Genel Müdür Vekili Mehmet Konuk, Türkiye'nin enerji merkezi olması ve uluslararası projelerin gerçekleşebilmesi için BOTAŞ'ın tam özerk olması gerektiğini, bu konuyla ilgili düzenlemenin Meclis gündeminde olduğunu belirtti.

Konuk, 8. Uluslararası Enerji Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin enerji merkezi oma noktasında önemli bir yol kat ettiğini vurguladı. Ülkenin, BOTAŞ ve Türkiye Petrolleri gibi kurumları olduğuna dikkati çeken Konuk, "Ancak çok dikkatli incelenerek yeniden yapılandırılmaları gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

Konuk, yetişmiş personel olarak hiçbir sıkıntıları olmadığını belirterek, "İhtiyacımız olan özerk yapıda olması gereken bir BOTAŞ. Tam anlamıyla özerk olması gerekiyor. Bu tür projelerin gerçekleşmesi için, uluslararası projelerde ve üretim kısmında yer alabilmemiz için bu yapılanmaya ihtiyaç var. Bu yöndeki çalışma da Meclisin gündeminde bulunuyor zaten" diye konuştu. 

Doğalgaz anlaşmalarında Türkiye'nin verdiği taahhütlere ilişkin eleştirilere de dikkati çeken Konuk, Türkiye'deki talebi karşılamak için 1-2 yıllık anlaşmalar yapılamayacağını bildirdi.

Konuk, Türkiye'de talebin çok yüksek olduğunu ve bu talebi karşılayacak ülkenin de yatırım yapması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Bu üretimin ekonomik olabilmesi için bir taahhüt içermesi lazım. Eleştirileri doğru tespit etmemiz gerek. Bu tür taahhütler tüketiciyi de rahatlatıyor. Gaz anlaşması yapmışız. Gazı verme taahhüdü olmadığı takdirde bir anda 3-5 milyar metreküplük gazı piyasadan bulmanız kolay değil. Şimdi enerji piyasasındaki durum nedeniyle, petrol fiyatları düştü. 'Spot piyasada gaz fiyatı düşük. 'O zaman neden Türkiye 20 yıllık anlaşmayaptı' gibi eleştiriler geliyor. 'Bunu hangi akla hizmet yaptılar gibi' bir eleştiri doğru değil."

 


AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler