YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Borsa İstanbul'la ilgili bomba iddialar!
Borsa İstanbul'la ilgili bomba iddialar!
03 Mayıs 2014 22:45
Gülen Hareketi'nin bankasına 66 milyon liralık destek verdiği ortaya çıkan Borsa İstanbul'un yönetimiyle ilgili de ciddi iddialar ortaya atılmaya başlandı.

Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafından sıkı bir incelemeye alınan Borsa İstanbul ile ilgili iddialar devam ediyor.

İnceleme sırasında Gülen Hareketi'nin bankası Bank Asya'ya 66 milyon liralık jest yaptığı ortaya çıkan Borsa İstanbul'da, paralel yapılanma iddiaları da ortaya atıldı. Özellikle sosyal medyada çokça dillendirilen iddialara göre; Başkan İbrahim Turhan'ın göreve gelmesiyle birlikte kurum içinde önemli görevlerde değişiklikler olduğu ve bunların Gülen Hareketi'ne yakın isimlerden seçildiği belirtiliyor. Özellikle genel müdür yardımcılığı görevlerine getirilen isimlerin paralel yapıya yakın isimler olduğu iddiası ortaya atılıyor.

Başkan sessiz kaldı

İddialara göre; Borsa İstanbul (BIST) yönetimi paralel yapıya karşı dikkatli olması konusunda uyarıldı ama bu uyarılar dikkate alınmadı. Gelen ihbarlar üzerine de Başbakanlık Teftiş Kurulu harekete geçerek kapsamlı bir inceleme başlattı. Dün TAKVİM'de de yayınlanan haberde, Borsa İstanbul'un 17 Aralık sonrası zor duruma düşen Bank Asya'ya 66 milyon lirayı 2 parti halinde yatırdığının anlaşıldığı yer almıştı. Daha önce kamu bankalarını seçen kurumun bu tercihi dikkatleri çekmişti. Borsa İstanbul Başkanı İbrahim Turhan'ın bu iddialar karşısında ne diyeceği ise merak konusu oldu. Turhan henüz açıklama yapmadı.

Piyasalarda 17 Aralık çöpe gitti

Piyasalar, 17 Aralık'ta yaratılmak istenen algıyı tarihin çöplüğüne gömdü. Borsa İstanbul, 17 Aralık operasyonu öncesindeki seviyenin üstüne çıktı. Dün gün içerisinde 75 bin 530 puan ile 5 ayın en yüksek seviyesine çıkan BIST 100 Endeksi, haftanın son işlem gününü yüzde 1.74'lük artışla 75 bin 159 puandan kapattı. Borsa İstanbul, dün dünyanın en fazla yükselen piyasası oldu. 16 Aralık'ta 74.843 puan olan endeks, 17 Aralık operasyonunun ardından yüzde 18.2 düşerek 3 Mart'ta 61 bin 189 puana kadar gerilemişti.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler