YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Borsa, haftaya yatay başladı
Borsa, haftaya yatay başladı
05 Ocak 2015 09:40
Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi haftaya önceki kapanışa göre 36,39 puanlık yükselişle 85.495,31 puandan başladı.

Borsa İstanbul'da pay piyasaları cuma günü kapanışına göre ortalama yüzde 0,04 değer kazanırken, bankacılık endeksi yüzde 0,02, holding endeksi yüzde 0,03 yükseliş kaydetti. Açılışta yatırımcısına en fazla kazandıran sektör endeksi ise yüzde 0,46 ile "ulaştırma" oldu.

BIST 100 endeksi cuma günü genel olarak yatay bir seyir izledikten sonra günü yüzde 0,31 düşüşle 85.458,92 puandan tamamlamıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) hafta sonu zorunlu karşılıklarda değişiklik yaparak bankaları uzun vadeli borçlanmaya teşvik edecek bir adım atmasının ardından banka pay piyasalarının seyrinin takip edileceğini ifade eden analistler, bugün açıklanacak aralık ayı TÜFE'nin ve küresel dolar talebinin de yön üzerinde belirleyici olacağını kaydediyor. 

TCMB'nin attığı adımla hem likiditeyi sıkılaştırarak kur üzerindeki baskıyı hafifletmeyi, hem de son haftalarda düşüşe geçen rezervleri destekleyeceğini amaçladığını belirten analistler, bununla birlikte kredi derecelendirme kuruluşlarının risk olarak dikkati çektiği bankaların kısa vadeli borçlanmalarını da hafifletmeye çalıştığını vurguluyor. 

AA Finans'ın beklenti anketine göre, ekonomistlerin aralık ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 0,03 düzeyinde gerçekleşti. Ankete katılan ekonomistlerin aralık ayı için enflasyon beklentileri, en yüksek yüzde 0,50 ve en düşük ise eksi (-)yüzde 0,30 aralığında yer aldı. Ekonomistlerin yılsonu enflasyon beklentisinin ortalaması da yüzde 8,73 olarak hesaplandı. 

Öte yandan, ankete katılan ekonomistlerin 2015 yıl sonu için enflasyon beklentilerinin ortalaması da yüzde 6,73 düzeyinde geçekleşti. TÜFE'de kasım ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,18 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,15 artış gerçekleşmişti.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler