YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Borsa haftaya nasıl başladı?
Borsa haftaya nasıl başladı?
16 Eylül 2013 10:06
Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi haftaya önceki kapanışa göre 1.396,12 puanlık yükselişle 73.031,14 puandan başladı.

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri önceki kapanışına göre ortalama yüzde 1,95 oranında değer kazanırken, bankacılık endeksi yüzde 2,67, holding endeksi ise yüzde 1,35 oranında yükseliş kaydetti.

ABD ile Rusya'nın Suriye konusunda anlaşması ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanlığı için adı geçen piyasaların "şahin" olarak nitelendirdiği Larry Summers'ın adaylıktan çekildiğini açıklaması küresel piyasalarda risk iştahının artmasına ve doların değer kaybederek, gelişmekte olan ülke piyasalarının pozitif etkilenmesine neden oldu. Analistler, küresel piyasalara paralel olarak yurt içinde de haftaya sert yükselişle başlayan hisse senedi piyasalarında, yarınki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) kararları ve çarşamba günkü Fed kararları öncesinde pozitif havanın devam edebileceğini belirtiyor.

BIST 100 endeksinin teknik olarak 74.000 seviyesinin güçlü direnç konumunda olduğuna dikkati çeken analistler, bu seviye kırılmadan yeni bir yükseliş trendinden bahsetmenin mümkün olmayacağını kaydediyor.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler