YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Borsa güne yükselişle başladı
Borsa güne yükselişle başladı
22 Kasım 2013 09:59
Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi güne kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) Türkiye'nin notunu teyit etmesi ve yaptığı açıklamaların ardından dünkü kapanışa göre 386,38 puanlık yükselişle 75.065,63 puandan başladı.

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri önceki kapanışa göre ortalama yüzde 0,52 oranında değer kazanırken, bankacılık endeksi yüzde 0,64, holding endeksi ise yüzde 0,48 oranında yükseliş kaydetti.

Piyasalar kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin Türkiye'nin kredi notunu teyit etmesi ve yaptığı açıklamalarla güne başladı. S&P, Türkiye'nin uzun dönem yabancı para birimi cinsinden kredi notunu 'BB ' olarak teyit ederken, görünümü de durağan olarak açıkladı.

S&P'nin not teyidiyle birlikte yaptığı açıklamada, genel olarak finansman ihtiyacı ile küresel likidite ve yurtiçinde kredi büyümesine ilişkin risklere dikkat çekilirken, mali disiplin ve büyümeye ilişkin ise pozitif açıklamalar öne çıkıyor. Açıklamada, S&P'nin Türkiye'de enflasyonun yüzde 8'e yükselmesini, döviz kurlarında dengelenme sağlandıktan sonra ise enflasyonun tekrar düşüşe geçmesini beklediği kaydediliyor.

Analistler, S&P açıklamalarında risk olarak en önemli vurgunun kredi büyümesine yapıldığını belirterek, Türkiye'de ekonomi yönetiminin son iki ayda bu konuyu gündemin birinci maddesi haline getirmeleri nedeniyle bu risk faktörünün piyasaya etkisinin nötr olacağını tahmin ediyor.

BIST 100 endeksinin 75.000 puanın üzerinde kaldığı sürece alışların güçlenebileceğini ifade eden analistler, 75.500 ve 76.300 dirençlerinin gündeme gelebileceğini kaydediyor.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler