YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Borsa güne  yükselişle başladı
Borsa güne yükselişle başladı
11 Temmuz 2013 09:38
Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi güne önceki kapanışa göre 1.779,35 puanlık yükselişle 72.853,46 puandan başladı.

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri önceki kapanışa göre ortalama yüzde 2,50 oranında değer kazanırken, bankacılık endeksi yüzde 3,55, holding endeksi yüzde 1,99 oranında yükseliş kaydetti.

Dün akşam saatlerinde açıklanan Fed toplantı tutanaklarında üyelerin neredeyse yarısının parasal genişlemenin bu yıl sonuna kadar sonlandırılmasını istediği, buna karşın üyelerin neredeyse tamamının makroekonomik göstergelerde daha güçlü iyileşmeler görülene kadar parasal genişlemenin devam etmesi gerektiğini belirtmesi kafaları karıştırırken, Bernanke'nin konuşması "öngörülebilir gelecek" için sis bulutlarını dağıttı.

Bernanke yaptığı konuşmasında, krizin üzerinde 6 yıl geçmesine rağmen olumsuz etkilerinin halen tam olarak ortadan kalkmadığını ve finansal istikrar ile para politikasına eşit şekilde odaklanmak gerektiğini vurgulayarak "öngörülebilir gelecekte parasal genişlemenin desteklenmesi gereklidir" ifadesini kullandı. Analistler, Bernanke'nin açıklamalarının ardından piyasaların kısa vadede pozitif bir seyir izlemesinin mümkün olduğunu, ancak Fed'in çıkış stratejisine yönelik haber ve açıklamaların piyasalarda tedirginlik yaratmaya devam edeceğini belirterek, ABD'de açıklanacak makroekonomik verilerin piyasalara olan etkisinin daha da artacağını kaydediyor.

BIST 100 endeksinin 73.000 puan seviyesinin direnç konumunda olduğunu vurgulayan analistler, endeksin bu seviyenin üzerine yükselmesi durumunda pozitif havanın artabileceğini, ancak döviz ve faiz piyasasındaki hareketliliklerin endeksin yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade ediyor.Analistler bugün yurt dışı veri takviminin zayıf olduğunu, yurt içinde ise mayıs ayı cari işlemler dengesi verilerinin takip edileceğini belirtiyor. AA Finans Cari İşlemler Açığı Beklenti Anketi'ne göre ekonomistler mayıs ayında cari açığın 6,7 milyar dolar olmasını bekliyor.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler