YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Borsa güne yatay başladı
Borsa güne yatay başladı
16 Temmuz 2013 09:48
Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi güne dünkü kapanışa göre 47,61 puanlık düşüşle 76.180,34 puandan başladı.

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri önceki kapanışa göre ortalama yüzde 0,06 oranında değer kaybederken, bankacılık endeksi yüzde 0,23, holding endeksi ise yüzde 0,29 oranında düşüş kaydetti.

Dün, küresel piyasalardaki pozitif seyir ile güne alıcılı başlayan Borsa İstanbul'da, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı'nın finansal istikrarın sağlanması için gereken adımların atılacağı ve ilk PPK toplantısında faiz koridorunun genişletilmesinin gündeme alınabileceği açıklaması sonrasında alışların özellikle banka hisselerinde güçlendiği görüldü.

Başçı'nın açıklamalarının ardından döviz piyasasındaki volatilitenin azalması ve faizlerdeki düşüşün etkisiyle banka hisseleri yaklaşık yüzde 4 oranında değer kazanırken endeks günü 76.000 puanın üzerinde tamamladı.

Analistler, bugün yurt dışında açıklanacak makroekonomik verilerin takip edileceğini belirterek, endeksin 77.000 seviyesinin güçlü direnç konumunda olduğunu, dolayısıyla bu seviyelere yaklaştıkça satış baskılarının artabileceğini kaydediyor.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler