YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Borsa güne düşüşle başladı
Borsa güne düşüşle başladı
29 Ocak 2015 09:47
Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, güne önceki kapanışa göre 650,38 puanlık düşüşle 89.691,25 puandan başladı.

Borsa İstanbul'da pay piyasaları dünkü kapanışa göre ortalama yüzde 0,72 değer kaybetti. Bankacılık endeksi yüzde 1,06, holding endeksi yüzde 0,67 düşüş kaydederken, tüm sektör endekslerinin güne değer kaybıyla başlaması dikkati çekti.

Analistler, dün akşam açıklanan ABD Merkez Bankası (Fed) kararlarının öncekine göre çok önemli bir değişiklik içermemesine karşın, piyasalarda oluşan faiz artırım sürecinin öteleneceği beklentisinin karşılık bulmamasının satış baskısının artmasına ve doların diğer para birimleri ve emtialar karşısında değer kazanmasına neden olduğunu belirtiyor.

Fed'in Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) dün sona eren ocak ayı toplantısının sonuç bildirisinde, ABD ekonomisinin geçen yıl aralık ayında gerçekleştirilen son FOMC toplantısından bu yana sağlıklı bir hızda büyüdüğü ve Fed'in politika faiz oranını artırmak konusunda "sabırlı" olacağı ifadesi korundu. Açıklamalarda işgücü piyasasının güçlü istihdam artışı ve düşen işsizlik oranıyla iyileşmeye devam ettiği belirtilerek, düşen enerji fiyatlarının tüketicilerin alım gücünü arttırdığı kaydedildi.

Yurt içinde, 2,40 seviyesini aşan dolar/TL'nin BIST 100 endeksi üzerindeki baskıyı artırdığını ifade eden analistler, döviz kurlarında dengelenmenin sağlanması durumunda düşüş eğilimindeki faizlerin borsayı destekleyebileceğini tahmin ediyor. Analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinin 90.000 seviyesinin altında kalması durumunda 88.700 - 89.000 aralığının destek olarak takip edileceğini belirterek, yarın açıklanacak dış ticaret açığı ve önümüzdeki hafta açıklanacak enflasyon verilerinin yön üzerinde belirleyici olacağını kaydediyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler