YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Borsa güne düşüşle başladı
Borsa güne düşüşle başladı
17 Eylül 2013 10:21
Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, güne dünkü kapanışa göre 155,93 puanlık düşüşle 74.102,62 puandan başladı.

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri önceki kapanışına göre ortalama yüzde 0,21 oranında değer kaybederken, bankacılık endeksi yüzde 0,27 holding endeksi ise yüzde 0,35 oranında düşüş kaydetti.

Yurtiçi piyasalar dün son zamanların en pozitif gününü yaşarken, akşam saatlerinde Suriye sınırında bir helikopterin düştüğü haberi tedirginlik yarattı. Piyasalar kapandıktan sonra Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, sınır ihlali yapan bir Suriye helikopterinin bölgede hava devriye görevinde bulunan iki F-16 uçağından biri tarafından, saat 14.27'de Türk hava sahasındayken vurulduğu bildirildi. Bu gelişmenin ardından uluslararası piyasada dolar/TL paritesinin 2,00 seviyesinin üzerine yükseldiği görüldü.

Analistler, dün hızlı bir yükselişle 74.000 puanın üzerinde kapanış yapan BIST 100 endeksi için, bu seviyenin üzerinde tutunması durumunda yükseliş isteğinin devam edebileceğini belirtiyor. Olası düşüşlerde, 72.500 seviyesinin destek konumunda olduğunu ifade eden analistler, 73.000 seviyesinin ise ara destek olarak izlenebileceğini kaydediyor.

Analistler, bugün yurtdışında açıklanacak verilerile yurtiçinde Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını tahmin ediyor. AA Finans Beklenti Anketi'ne göre ekonomistler PPK'ya ilişkin olarak faizlerde herhangi bir değişiklik yapılmasını beklemiyor.

Bununla birlikte ankete katılan 18 ekonomistin yarısı yabancı para (YP) zorunlu karşılık (ZK) oranlarında indirim beklerken, indirim beklentilerinin medyanı 50 baz puan oldu. İndirim beklentileri en düşük 50 ve en yüksek 150 baz puan arasında yer aldı. Ayrıca 18 ekonomistin 7'si rezerv opsiyon katsayısında indirim olacağı yönünde beklentilerini bildirdi.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler