YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Borsa 5 aylık düşüş trendini sonlandırdı
Borsa 5 aylık düşüş trendini sonlandırdı
31 Ekim 2015 12:55
Borsa İstanbu 100 endeksi, aylık bazda üst üste 5 ay süren düşüşünü ekim ayında sonlandırarak yatırımcısına yüzde 7 kazandırdı.

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi aylık bazda üst üste 5 ay süren düşüş trendini ekimde sonlandırarak, yatırımcısına yüzde 7,01 kazandırdı. Ekimde özellikle döviz kurları ve faizlerin düşüşünden destek bulan BIST 100 endeksi, ay içinde analistlerin direnç olarak nitelendirdikleri 81.000 puanın üzerini test ettikten sonra kazançlarının bir kısmını geri vererek ayın son işlem gününü 79.409 puandan tamamladı 

BIST 100 endeksi, önceki aylarda döviz kurları ve faizlerdeki yükseliş eğilimi nedeniyle oldukça zayıf görüntü çizen banka pay piyasalarının ekimdeki güçlü görünümü ile yükselişe geçti. Endekse lokomotif görevi gören bankacılık sektörü ekimde yüzde 8,32 yükselerek yatırımcısına en fazla kazandıran 4'üncü sektör endeksi oldu.

Ekim ayının en fazla kazandıran sektör endeksleri, yüzde 9,41 ile metal ana sanayi, yüzde 8,80 ile iletişim ve yüzde 8,67 ile ticaret şeklinde sıralandı. Ekimde hızlı yükselen borsaya karşın, madencilik sektör endeksi yüzde 20,95, elektrik sektör endeksi yüzde 1,43 ile değer kaybederek yatırımcısını üzdü. 

Analistler, eylül ayı içinde 71.000 desteğine kadar geri çekilen BIST 100 endeksinin, dolar bazında diğer borsalara göre ucuz kalması nedeniyle ekimde hızlı yükselişlerin görülebileceğini belirtmişlerdi. Analistleri yanıltmayan BIST 100 endeksinin, kasım ayında yoğun haber ve veri trafiğine göre yönünü belirleyeceği kaydediliyor. Analistler, kasımda yurt içinde genel seçim sonuçları ve kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin değerlendirmesi, yurt dışında ise son toplantısının ardından aralıkta faiz artırabileceği beklentileri artan ABD Merkez Bankasına (Fed) ilişkin gelişmelerin takip edileceğini dile getiriyor.

Açıklanan 3'üncü çeyrek bilançolarının ve yıl sonu kar beklentilerinin de pay bazlı hareketleri şekillendireceğini aktaran analistler, karlılık ve temettü beklentisi yüksek payların ve sektörlerin, yılın son iki ayında öne çıkabileceğini belirtiyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler