YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den Haiti'ye 9,9 milyar dolar
BM'den Haiti'ye 9,9 milyar dolar
01 Nisan 2010 08:07
BM, depremle yerle bir olan Haiti için yardım sözünde bulundu

BM'de bugün ABD ve BM tarafından düzenlenen Haiti'ye Bağış Konferansında, 12 Ocaktaki depremde yerle bir olan Haiti'ye ilk iki yıl için 5,3 milyar dolar, 3 yıl ve daha sonraki dönem için ise toplam 9,9 milyar dolarlık yardım taahhüdünde bulunuldu.

Konferansın sonunda düzenlenen basın toplantısında konuşan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Haiti'nin dostlarının, bugün beklenenden çok daha fazla yardım taahhüdünde bulunduklarını belirterek ''Size güzel haberlerim var. Bugünkü konferansa katılan ülkeler Haiti'ye ilk iki yıl için 5,3 milyar dolar ve 3 yıl ve daha sonraki dönem için de toplam 9,9 milyar dolarlık yardım taahhüdünde bulundu. Bugün BM, Haiti için gerçekten birleşmiş durumda, uluslararası toplum, uzun dönem için Haiti'ye yardım etme sözü verdi. Şimdi bu sözün yerine getirilmesi gerek'' dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da konuşmasında, toplantının gerçek bir başarı sağladığını, Haiti hükümetinin 18 aylık dönemde en az 3,9 milyar dolara ihtiyacının olduğunu açıkladığını, bugünkü toplantıda 48'si BM üyesi ülke olmak üzere, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum örgütlerinin de aralarında bulunduğu temsilciler tarafından toplam 59 taahhütte bulunulduğunu söyledi. Clinton, toplam yardım taahhüdünün Haiti'nin yeniden yapılanması için kullanılmak üzere uzun dönemde 10 milyar dolar, 18 aylık dönem için ise 3,9 milyar doların çok ötesine geçip 5,3 milyar dolara ulaştığını ifade etti.
 Hillary Clinton, bugünkü toplantıda ABD'nin 1,15 milyar dolarlık yardım taahhüdünde bulunduğunu, Haiti'deki yeniden yapılanmanın, Haiti hükümetinin yönetiminde, şeffaf, kapsayıcı, hesap veren, sonuca yönelik ve etkin bir biçimde yapılması gerektiğini belirtti. Clinton ''Bugün hem BM, hem Haiti, hem de uluslararası toplum için çok iyi bir gün olmuştur, ancak yardımlar bir ülkeyi kurtarmaya yetmez, önemli olan Haiti halkının güçlendirilmesidir'' diye konuştu.
 Haiti Devlet Başkanı Rene Preval de yaptığı açıklamada, Haiti'ye yardım sözü veren tüm ülkelere ve uluslararası topluma teşekkür etti. Preval, Haiti'de hayatını kaybeden BM personeli ve diğer ülkelerin vatandaşları için bir kez daha başsağlığı dilemek istediğini söyledi.

Uluslararası toplumun bugünkü taahhüdüyle üzerine düşeni yaptığını ifade eden Preval, şimdi Haiti'nin de üzerine yapacağını kaydetti. Preval konuşmasında, Haiti'de özellikle özel sektörün canlanması gerektiğini, bunun için de yatırıma ihtiyaçları olduğunu bildirdi.

Haiti'ye 163 milyon dolarlık yardım taahhüdünde bulunan Brezilya'nın Dışişleri Bakanı Celso Amorim de konuşmasında, ''bugün BM ve Haiti için tarihi bir gün yaşandığını'' belirtti. ''Haiti'nin bugün ikinci bağımsızlığını yaşadığını'' söyleyen Amorim, Haiti'de pazarın güçlenmesine ve Haiti mallarının yurt dışında satılmasına özel önem verilmesi gerektiğini ifade etti.
 Konferansta 375,23 milyon dolarlık yardım taahhüdünde bulunan Kanada'nın Dışişleri Bakanı Lawrence Cannon, Haiti'de artık gerçek bir değişimin yaşanmasını beklediklerini, Haiti'ye verilen sözlerin tutulması gerektiğini söyledi.
 AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da 27 ülkeyi temsil eden AB'nin Haiti'ye yardım etmeye devam edeceğini ve bu konferansın bir başlangıç olduğunu belirtti.

Konferansta 188,93 milyon dolarlık bağış taahhüdünde bulunan Fransa'nın Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner de ''Bugün uluslararası toplumun bir üyesi olmaktan dolayı gurur duyabiliriz, ama bu bazen oluyor, nedense hep böyle felaketler zamanında bir araya gelebiliyoruz, ancak her zaman beraber davranmalıyız'' diye konuştu. Kouchner, ''12 Ocakta herkesin kendisini Haitili hissettiğini, bugünse böyle hissetmeye devam ettiğinin görüldüğünü'' kaydetti.
 Konferansta Haiti'ye 466,90 milyon dolarlık yardım taahhüdünde bulunan İspanya'nın Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Maria Teresa Fernandez de la Vega da yaptığı konuşmada, bugün Haiti için çok önemli bir gün olduğunu, uluslararası işbirliğinin bu konferansta somut olarak görüldüğünü söyledi.

Bugün Türkiye'nin de 1 milyon dolarlık taahhütte bulunduğu konferansta, IMF ve Dünya Bankası'nın başkanları da Haiti'ye destek sözü verdi. Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, Haiti'nin Dünya Bankasına olan borçlarının silineceğini, Haiti'ye gelecek 14 aylık dönemde 479 milyon dolarlık yardım yapacaklarını, IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn de Haiti'nin IMF'ye olan 271 milyon dolarlık borcunun silinmesi için IMF yönetimine öneride bulunacağını açıkladı.
 ABD ve BM tarafından düzenlenen Haiti'ye bağış konferansının eşbaşkanlıklarını, Brezilya, Kanada, AB, Fransa ve İspanya yaptı.
AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler