YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BMC Paralel Yapı'yı çıldırtacak
BMC Paralel Yapı'yı çıldırtacak
16 Mayıs 2015 05:36
Paralel medyanın rahatsız olduğu BMC, Türkiye’nin dünyadaki liderlik yürüyüşüne eşlik ediyor. BMC İcra Kurulu Başkanı Bülent Denkdemir “Hedefimiz savunma sanayinde baş aktör olmak” dedi.

BMC İcra Kurulu Başkanı Bülent Denkdemir “Hedefimiz, Türkiye’nin dünyadaki liderlik yolculuğunun otomotiv ve savunma sanayiindeki baş aktörü olmak” dedi. BMC Yönetim Kurulu Üyesi T. Yasin Öztürk ve Satış ve Pazarlama Bölüm Yöneticisi Oya Tüzün’le birlikte BMC’nin hedefleri ve vizyonu konusunda bilgi veren Denkdemir “Gelişen ve büyüyen Türkiye’de Sayın Cumhurbaşkanımızın da her zaman altını çizdiği, otomotiv ve sanayii sektöründe ne yazık ki bugüne kadar bir dünya temsilcimizin olmaması, bizleri bu hedefe giderken daha da cesur olmamızı sağlıyor ve bizleri yüreklendiriyor” diye konuştu.

Beş bin kişiye iş imkanı

Denkdemir, Türkiye’nin dünyadaki liderlik yürüyüşünde otomotiv ve savunma sanayinde 2015’i 300 milyon dolar ciro ile kapatmayı planladıklarını belirterek, yeni BMC’nin beş yıllık plan sonundaki hedefini ise 2 milyar dolar olarak açıkladı. 2019’da 5 bin çalışan ve yüzde 50  ihracat oranını yakalamayı düşündüklerini belirten  Denkdemir “Bölgesel anlamda lider olmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin dünya liderliği ile doğru orantılı bir şekilde ilerliyoruz. Özellikle Ortadoğu, Yakın Asya, Kuzey Afrika ve Güney Amerika pazarlarına odaklanacağız. Ortaklarımızdan biri de Katar ordusu olduğu için hem ihtiyaçları hem de pazarı iyi biliyorlar. Onların da bu gücünden faydalanacağız. İlk amacımız Türkiye’nin dünyadaki otomotiv liderlik hedefine hizmet etmek. Kazanç sağlamak ikinci sırada yer alıyor” açıklaması yaptı. Savunma sanayi sektöründe kendi alanlarında dünyanın ilk 10 firması arasına girmeyi amaçladıklarını belirten Yönetim Kurulu Üyesi T. Yasin Öztürk ise “Yedi ayda savunma sanayii için üç yeni ürün çıkardık. IDEF’te bunların tanıtımını yaparak ilk siparişlerimizi aldık” dedi. Öztürk “BMC’nin hem ticari hem savunma sanayii için yeni ürünlerinin ne olacağına karar verirken dünya ihtiyaçlarını, sahadan gelen bilgiler ile birlikte, yeniden yapılandırdığımız Ar-Ge ekibimizle yapıyoruz” dedi.

BMC’nin toplam maliyeti 1.7 milyar

Denkdemir “TMSF tarafından yapılan ihalede, BMC firmasının varlıklarının satışı gerçekleştirildi. Alıcı taraf, ihale bedeli olan 751 milyon TL’yi ödeyerek bu varlıkları satın aldı ve yeni BMC çatısı altında topladı. Biz ihale bedeli dışında önceden parası alınmış teslimat yapılmamış 200 aracı da üretip verdik. Onun dışında çalışanların tüm sosyal haklarını da devraldık. Yani BMC’nin bize maliyeti 950 milyon TL  oldu. Aldığımız günden bugüne 750 milyon TL’lik yatırım yapıldı. Toplamda firmanın maliyeti 1.7 milyar TL’ye geldi. Ayrıca stratejik yeni projelerimiz için yaptığımız yatırım bu rakamın dışındadır. Bu paranın geri dönüşü en az 10 yılda olur” dedi. Satış Pazarlama Bölüm Yöneticisi Oya Tüzün ise “İhale bedelinin yarısını Türk halkının gönlündeki BMC’ye ödeyerek diğer yarısını ise varlıkların toplamı olan arazi, fabrika binası ve ekipmana ödedik. Bu konuda çıkan yorumların araştırılmadan yapıldığını düşünüyoruz” dedi. 

 

STAR GAZETE

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler