YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM mültecilere yardımı askıya aldı
Birleşmiş Milletler Gıda Ajansı, maddi yetersizlik yüzünden Türkiye'de sığınmacı olan Suriyelilere yardımı askıya alacağını açıkladı.
BM mültecilere yardımı askıya aldı
07 Mart 2015 / 14:16 Güncelleme: 07 Mart 2015 / 14:18

Birleşmiş Milletler Gıda Ajansı, maddi yetersizlik yüzünden Türkiye’deki dokuz mülteci kampına yaptığı insani yardımı kesmek zorunda kaldığını belirterek bağışçılardan daha çok destek istedi.

Yardımları Türkiye üstlensin

Dünya Gıda Programı’nın Sözcüsü Elisabeth Byrs, Cenevre’de yaptığı açıklamada şubat ayında dokuz kamptaki yardım kampanyasının Türkiye hükümeti tarafından üstlenilmesini istemek zorunda kaldıklarını söyledi.

Byrs, Türkiye’deki program için 71 milyon dolar eksiklerinin bulunduğunu belirterek, “Daha fazla bağış almak hayati önemde” dedi.

Her ay 9 milyon dolarlık yardım

BM Ajansı, her ay Türkiye’deki mültecilere yaklaşık 9 milyon dolarlık yardımda bulunuyor. Türk hükümetiyle yürütülen programda 220 bin mülteciye temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere elektronik kartlarına her ay belli bir para yükleniyor.

Şimdiye kadar 5.5 milyar dolar harcandı

BM yetkilisi, bu ay kendilerinden yardım alanların sayısını 154 bine çekmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Bu elektronik kartlara yüklenen paranın yüzde 40’ını sağlayan Türkiye, BM’nin desteği çekmesi üzerine açığı kapatmak zorunda kaldı. 1.7 milyon Suriyeli mülteciyi kabul eden Türkiye, şimdiye kadar sığınmacıların desteklenmesi için 5.5 milyar dolar harcadı.

Dolayısıyla Byrs, Türkiye’nin ilelebet bu yükü tek başına kaldırmasının mümkün olmayacağını söyledi.

Şimdiye kadar 700 milyon dolarlık destek

Dünya Gıda Programı, şimdiye kadar Türkiye’ye 700 milyon dolarlık destek sağladı. BM gıda ajansı geçen yıl da Türkiye, Ürdün, Lübnan, Irak ve Mısır’daki yardım programlarını ekonomik yetersizlik yüzünden geçici olarak askıya almıştı. Donörlerden gelen destek üzerine yardıma devam etmişti.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler