YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bizim kitabımızda popülist politikalar yazmaz"
"Bizim kitabımızda popülist politikalar yazmaz"
19 Eylül 2013 14:37
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Eskiden seçim lafını duyduğumuzda korkudan titrerdik. Bizim kitabımızda asla popülist politikalar yazmaz” dedi.

Anadolu Ajansı'nın (AA) resmi iletişim sponsoru olduğu ve "Kalıcı Büyümenin Finansmanı" temasının işlendiği 4. İstanbul Finans Zirvesi'nde konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’nin yapmış olduğu ihracatın yaklaşık 90 milyon ton civarında bulunduğunu, bunu artırmanın yolunun da yüksek katma değerli ve markalı ürünler üretmekten geçtiğini belirterek, bunu başarmak için de Türkiye’nin zihinsel bir dönüşüme ihtiyacı olduğunu söyledi.

Cari açığı azaltmak için ciddi bir çalışma yaptıklarını anlatan Çağlayan, Türkiye’nin ihracatında ve sanayi yatırımında ithalatın önemli bir yer tuttuğunu ifade ederek, otomotiv sektörünün üretimde ithalata ciddi bir şekilde bağımlı olduğunu kaydetti.

“KOBİ’leri Türk sanayisinin bir fidanlığı olarak görüyorum”

Çağlayan, Türkiye’nin hizmet, turizm, müteahhitlik ve lojistik sektöründe çok önemli bir noktada olduğuna vurgu yaparak, Türkiye’nin gelişmesinin temelinde KOBİ’lere yapılacak desteğin yattığını, bankaların KOBİ’lere pozitif ayrımcılık yapması gerektiğini ve KOBİ’leri Türk sanayisinin bir fidanlığı olarak gördüğünü söyledi.

ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke’nin ne söyleyeceğinin merakla beklendiğini anlatan Çağlayan, şunları kaydetti:

“Bernanke’nin ya sıkılaştırma ya da para genişletmeye gideceği şeklinde bir beklenti var. ‘Sıkılaştırmaya gideceğim’ demesini kaygıyla karşılayanları anlamakta zorlanıyorum. Bazıları ‘döviz yükselirse Türkiye’nin sonu geldi, döviz düşerse Türkiye zenginleşti’ diyor. Böyle bir anlayışın içinden çıkmak lazım. Bundan dolayı geçenlerde ‘MB neden bilek güreşi yapıyor, dövizi frenlemek için neden piyasaya giriyor?’ diye sordum. 6 milyar dolarlık bir müdahale sonucunda bir kuruş geriye giden bir ortamda, bırakalım nereye giderse gitsin. Su yolunu bulur. “

Çağlayan, Türkiye’de ihracatın kaderini Türk Lirası'nın azalması ya da artmasına bağlamadıklarını, bu nedenle serbest dalgalı bir kur seviyesi benimsediklerini dile getirerek, ”Aslında dünyanın aramış olduğu bir denge var, bir yerde bu denge zaten oluşacaktır” dedi.

Artık Türkiye’nin seçim geldiği zaman iş dünyasının titremediği bir dönemde olduğunu anlatan Çağlayan, “Eskiden seçim lafını duyduğumuzda korkudan titrerdik. ‘Eyvah, yeniden popülist harcamalar gelecek ekonomi bozulacak’ derdik. Bugün Türkiye’nin babayiğitliği makro ekonomide sağlamış olduğu dengeden geçiyor. Türkiye, Avrupa’nın 21 ülkesinden daha az bütçe açığına sahip. İlk 8 ayda bütçemiz fazla verdi. Bizim kitabımızda asla popülist politikalar yazmaz” şeklinde konuştu.

Çağlayan, Türkiye’ye büyümenin ve gaza basmanın yakıştığını vurgulayarak, Türkiye’nin 2023 hedeflerini yakalamak için ortalama yüzde 5’in üzerinde büyümesi gerektiğini söyledi.

"Türkiye'nin AB-ABD STA dışında kalmasının maliyeti olacaktır"

Bakan Çağlayan, AB ile ABD arasında müzakerelerine başlanan serbest ticaret anlaşmasının Türkiye üzerine etkileri ve Türkiye ile ABD arasında olabilecek serbest ticaret anlaşmasının etki değerlendirme analizi ile ilgili çalışıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bu ay sonuna kadar çalışma grupları oluşturulacak. Çalışma grupları bir taraftan AB-ABD arasındaki müzakereleri izlerken diğer taraftan ABD tarafı bunu isterse Türkiye ile ABD arasında olabilecek serbest ticaret anlaşmasının nasıl gerçekleşebileceği ortaya konulacak. Bazı basın kuruluşlarının bu işin olması halinde bedeller biçtiğini görüyorum. Türkiye'nin AB-ABD serbest ticaret anlaşması dışında kalmasının getireceği maliyet elbette olacaktır."

Türkiye'nin geçen yıl mal ticaretinde 152,5 milyar dolarlık ihracatı gerçekleştirdiğini hatırlatan Çağlayan, "Bu yıl dış konjonktürel gelişmelerden dolayı Orta Vadeli Program hedefinde ortaya koymuş olduğumuz 158 milyar dolara biraz zor erişilecek gibi gözüküyor" diye konuştu

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler