YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Biz İsrail'e devletin gizli sırlarını satmıyoruz!
"İsrail'e jet yakıtı satıldı" iddialarına sert bir açıklamayla yanıt veren Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz "Biz en azından İsrail'e devletin gizli sırlarını satmıyoruz" dedi.
Biz İsrail'e devletin gizli sırlarını satmıyoruz!
07 Eylül 2014 / 10:04 Güncelleme: 07 Eylül 2014 / 10:21

Paralel yapının yayın organları "İsrail'e jet yakıtı satıldı" yalanını haber yapınca EPDK'dan cevap gecikmedi.

Paralel yapının yayın organlarının "İsrail'e jet yakıtı satıldı" yalanına Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz'dan sert açıklama geldi.

"Alçakça bir algı operasyonudur"

EPDK'nın raporunun çarpıtıldığını söyleyen Yılmaz, "Havacılık kuralları gereği sivil uçaklara özel dağıtım şirketlerinin yakıt ikmalini ihracat gibi göstermek alçakça bir algı operasyonudur" dedi. Türkiye'nin İsrail jetlerine yakıt satmadığının raporda not halinde yer almasına rağmen bunun görmezden gelindiğini vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu: "Haziran ayında yapıldığı söylenen bin 584 tonluk satış, özel şirketlerin havaalanlarındaki yakıt ikmalidir. Bu, herhangi bir kargo yüklemesi ya da fiilen İsrail'e giden bir akaryakıt değildir. Türkiye'nin İsrail'e yaptığı ihracat da sayılmaz. İsrail'den gelen yolcu uçakları Türkiye'deki havaalanlarına indiğinde yapılan yakıt ikmalini kasten ve kötü niyetli bir şekilde yansıtarak bizi yıpratmak istiyorlar."

Araba yakıtı da mı ihracat?

Yılmaz, İsrail'in Ankara Büyükelçiliği'nin araçlarına Ankara'daki akaryakıt istasyonlarından da yakıt satıldığını hatırlatarak, "Şimdi büyükelçiliğin araçlarının aldığı akaryakıta da mı ihracat diyeceksiniz? Ya da bu araçlara istasyonlardan yakıt satmayacak mısınız? Biz en azından İsrail'e devletin gizli sırlarını satmıyoruz" dedi.

Rarporu görmezden geldiler

EPDK'nın haziran ayı Petrol Sektör Raporu'nda İsrail'e bin 584 ton yakıt ihracatı yapıldığı ancak bunun sivil uçaklarda kullanıldığı bilgisi yer almıştı. Raporun notunda "Uçak benzini ve jet yakıtı ihracatının ülkemiz sınırları içindeki havaalanlarında sivil kullanım amaçlı olarak yurtdışına giden hava taşıtlarına gerçekleştirilmekte olup kargo olarak gerçekleştirilen uçak benzini veya jet yakıtı ihracatı bulunmamamaktadır" denilmişti.

 

SABAH

11:02
 // vatandaş
adamlar alışmış çıkarları için herşeyi satmaya,satacak birşeyi kalmayınca başlayacaklar ahlaksizca sataşmaya...
07 Eylül 2014 11:02
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler