YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Biz alışığız, Çin Seddi'ni aşarız'
'Biz alışığız, Çin Seddi'ni aşarız'
18 Nisan 2011 18:01
Çin ekonomisinin bel kemiği olan Kanton Fuarı'nda Termikel'e büyük ilgi.

1957 yılından bu yana, her ilkbahar ve sonbaharda üçer bölüm olarak yapılan Kanton Çin İthalat ve İhracat Fuarı 109. kez kapılarını ziyaretçilerine açtı. 15–19-Nisan–2011 tarihleri arasında Çin'in Guangzhou kentinde gerçekleştirilen fuar, 1.116.000 m2 sergi alanında 24.415 firmayı ağırladı. 53 yıldır periyodik olarak yapılan dünyanın en büyük fuarı özelliğini taşıyan Kanton Fuar'ı için Çin hükümeti de önemli tanıtım teşviklerinde bulundu. Ziyaretçilere 1.000.000'dan fazla davetiye gönderen ve fuarın dünya ölçeğinde duyurulmasını sağlayan Çin Ticaret Bakanlığı'nın yetkilileri, Çin dış ticaretinin ve sanayisinin gelişmesine en büyük katkının bu fuardan kaynaklandığını belirtti.

Birçok ürün kategorisinde 43 ülke ve bölgeyi kapsayan fuara, başta ABD, Kanada, İspanya, Almanya, İtalya, İngiltere ve Brezilya'dan firmaların katıldığı fuara bu yıl 37 Türk firması da katıldı. Türk firmaların içerisindeki TERMİKEL, ürünleri ile ziyaretçilerin beğenisini kazandı.

-TÜRK ŞİRKETLERİ İDDİALI-

Kanton Fuarı’nın çok başarılı geçtiğini söyleyen Termikel Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya, bu fuar Çin ve diğer yeni dış pazarlara giriş için bir basamaktır, Çin Seddi’ni aşacağız. dedi.

“ÇİN MALLARI NEDEN UCUZ?’’

Çin mallarının ucuzluğu nedeniyle rekabet edemeyen birçok firma kapanma noktasına gelirken, Termikel Yönetim Kurulu Başkanı Kaya, ucuzluğu birkaç sebebe dayandırdı. Kaya’ya göre, Çin'de kişi başına düşen milli gelir düşük olduğu için işçilik nispeten daha ucuz oluyor. Ayrıca Çin’de çok büyük bir sanayileşme hamlesi var, Çin'e oluk gibi yabancı sermaye akıyor. Yabancı sermaye ile birlikte gelen bilgi ve teknoloji rekabet üstünlüğü sağlıyor.

-ÇİN İLE TÜRKİYE-


Ahmet Kaya, Çin ile Türkiye karşılaştırmasını ise şu şekilde ifade etti; "Çin'li üreticilerin üretim sayıları oldukça fazla olduğundan, birim başına düşen maliyetleri çok azalıyor. İşçilik maliyetlerinin yanında diğer giderler de Türkiye ile mukayese edilmeyecek kadar düşük görünüyor. Benzin'in fiyatı 0,8 Euro ile Türkiye'deki fiyatın yarısı, asgari ücret maliyeti ise 230 Dolar ile Türkiye'dekinin yarısı kadar olduğundan dolayı Çin'li üreticiler oldukça avantajlı oluyorlar. Ayrıca Çin Devletinin, Çin'li ihracatçılara vermiş olduğu % 14'ü bulan nakit teşvikler ile Çin'li firmaların rekabet güçleri oldukça fazla artmaktadır."

-KAYA’DAN İŞADAMLARINA ÇAĞRI-

Çin'in bu potansiyelini inkâr etmek ve bundan şikâyetçi olmak yerine, hızla büyüyen Çin'in 600 Milyar Dolarlık ithalatından pay almaya çalışmalıyız’ diyen Kaya. ‘Bilindiği gibi Çin, dünyanın en büyük ithalatçı ülkelerinden birisidir. Bugün artık her bir malın fiyatı pazar içerisinde belirlenmektedir. Gerekiyorsa, Çin'in ucuz hammaddesi kullanılarak ve üretim maliyetlerini düşürerek rekabet avantajı sağlayabiliriz. Hedefimiz Çin Seddi'ni aşmak olmalıdır. Devletimiz Çin stratejisini; siyasi, askeri ve kültürel tanıtım ağırlıklı olarak yeniden belirlemeli, bölgeye bu konuda yatırım yapmalıdır. Aksi takdirde Çin'le rekabetimiz daha da zorlaşacaktır. Bunun yerine Çin'e ihracat imkânları geliştirilmelidir." dedi.
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler