YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Birikim yapalım derken maaş uçuyor
Birikim yapalım derken maaş uçuyor
Birikim yapalım derken maaş uçuyor
07 Kasım 2007 / 09:36 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Maaşını 'biriksin' diye çekmeyen emekliler, hem sağlık karnesini hem de aylığını kaybediyor. PTT'den 4 ay, banka şubelerinden ise 6 ay boyunca aylığını almayanların parası, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) iade ediliyor.


SGK hareketsizlik nedeniyle hesapları kapatılanların aylıklarını kesiyor. Bu durumda olanların sağlık karnesi de iptal ediliyor. SGK, uzun süre aylığını çekmeyenlerin ölmüş olabileceği düşüncesiyle böyle bir uygulamaya gidiyor. Ancak bu durum, 'maaşım bankada biriksin' diye düşünen emeklilerin mağduriyetine yol açıyor. SGK yetkilileri, emeklileri uyararak, "Mağdur olmak istemiyorsanız maaşlarınızı zamanında çekin." uyarısında bulunuyor.


Geçmiş yıllarda 'ölüye maaş' ödenmesi gibi uygulamalar sıkça Türkiye'nin gündemi oldu. Bu tür haksız uygulamaların önüne geçmek isteyen SGK, maaşını belli bir süre çekmeyenleri sistemden çıkarıyor. Ancak bu durum, maaşını 'biriksin' diye banka ya da PTT şubesinde bekleten emeklileri mağdur ediyor. "Birikmiş maaşımı çekeyim." düşüncesiyle bankaya gidenler, maaşlarının hesaplarında olmadığını görüyor. Hastaneye gitmeleri durumunda ise "Sağlık karneniz iptal olmuş" uyarısıyla şoke oluyorlar. Bu durum, son dönemde SGK'ya sıkça şikayet gelmesine yol açıyor.Öte yandan maaşını çekmediği için ölmüş olabileceği şüphesiyle aylığı kesilip sağlık karnesi iptal olanların SGK'ya müracaat etmeleri gerekiyor. Bu durumda olanlara, gerekli araştırmanın ardından hak ettikleri geçmiş maaşları ödeniyor.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler