YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir yılda 12.5 milyon işçi işten çıkarıldı!
Bir yılda 12.5 milyon işçi işten çıkarıldı!
29 Eylül 2013 00:44
Kıdem tazminatlarıya ilgili hazırlanan rapora göre, 2011 yılında 12.5 milyon işçiye işten çıkarma belgesi verildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, “Aranızda anlaşın, biz üzerimize düşeni yaparız” dediği kıdem tazminatı konusunda hazırlanan raporlarda çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Çalışma Meclisi Hazırlık Toplantıları sonucu oluşturulan rapora göre, 2011 yılı içinde SGK'ya yaklaşık 12.5 milyon işten çıkış belgesi verildi. Bunlardan sadece yüzde 10'unun kıdem tazminatına hak kazanabilecek şekilde hazırlandığı görüldü.

Üstelik, 11.7 milyon kayıtlı işçinin 5.5 milyonu, bir yıldan daha az bir süredir aynı işyerinde çalışıyordu. Sonuçlandırılan kıdem tazminatıyla ilgili işçi şikayetlerinin, toplam işçi şikayetleri içindeki payı da dikkat çekti. 2011 yılında işçi şikayetlerinden yüzde 42.4'ü, 2012'de de yüzde 32.3'ü kıdem tazminatıyla ilgiliydi. Raporda, işsizlik sigortası için başvuran 292 kişiyle yapılan bir araştırmaya da yer verildi. Buna göre, bu kişilerden yüzde 53.4'ü işyerinden kıdem tazminatı alamadı.

Yüzde 42.5'i bu tazminatın tamamını aldığını belirtirken, kalan küçük bir kesim de tazminatın bir kısmının verildiğini bildirdi. İmalat sektöründe çalışan işçilerin yüzde 59.2'si, hizmetler sektöründe yüzde 58.2'si ve inşaat sektöründe yüzde 71.4'ü kıdem tazminatlarını alamadı. İşçilerin yüzde 62.5'i kıdem tazminatı konusunda işverenleri ile bir uyuşmazlık yaşamadıklarını belirtti. İşçilerin yarıya yakınının dava açtığı dikkat çekerken, yüzde 33.8'i de hiçbir şey yapmadı. Sadece yüzde 3'ü Bakanlığa başvurdu.

Kıdem tazminatını alamayanlara, işverenleri neden şikayet etmedikleri de soruldu. İşçilerden yüzde 45.7'si işvereni şikayet etmek istemediğini bildirdi. Yüzde 10.9'u nereye, nasıl başvuracağını bilmediğini kaydetti. Yüzde 4.3'lük kesim avukata danışmak için para bulamadığını, yüzde 2.2'si ise işverenin kendisine alacağı kalmadığına dair ibraname imzalattığını belirterek şikayetçi olmadıklarını vurguladı. Bazı işverenlerin kıdem tazminatı ödememek amacıyla iş sözleşmesini “kıdem tazminatına hak kazanamayacak” şekilde sona erdirdiği belirtildi.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler