YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir ülke daha Türk Lirası ile ticaret yapacak
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İran ve Rusya ile milli parayla yapılan ticaretin Güney Kore ile de yapılabileceğini söyledi.
Bir ülke daha Türk Lirası ile ticaret yapacak
17 Temmuz 2015 / 10:00 Güncelleme: 17 Temmuz 2015 / 10:51

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dış ticaretin yüzde 5’ine karşılık gelen 18-20 milyar dolarlık rakamın milli paralar ile yapılmaya başlandığını belirterek, “Onun için cari açık yüzde 5.8 iken dış finansman ihtiyacı duyan cari açık 4.7. O da buradan kaynaklanıyor. Milli paraların kullanılmasıyla ilgili İran’la Rusya var. Kore ile milli parayla yapabiliriz. Toplam dış ticaretin Yüzde 5’i yüzde 10 yaptığımız zaman cari açıkla ilgili sırtımızı çok daha sağlam bir milli duvara dayamış olacağız.

Milli parayla ilgili herkesle görüşüyoruz. Rusya, Kuzey Irak, Suriye, Balkan ülkeleri, Ukrayna bütün bu ülkelerde. Milli para rezerv para haline geliyor” diye konuştu. Zeybekci, İran ile BM arasında nükleer müzakerelerde anlaşma sağlanmasını da değerlendirdi.

İRAN'LA TİCARET 50 MİLYAR DOLAR

Zeybekci, İran ile Türkiye arasında ticarette büyük potansiyel olduğunu belirterek, 35 milyar dolarlık hedef belirlenmesine rağmen bu rakamın rahatlıkla 40-50 milyar dolar olabileceğini söyledi. İran’ın anlaşmasını “İran konusunda Türkiye’ye aferin diyorum” sözleriyle özetleyen Zeybekci, “Tercihli ticaret anlaşmasını bu uzlaşmadan bir yıl önce yaptık. Şu anda yüzde 30 üzerinde ihracatımızda artış var. Tüm bu yaptırımların kalkmasıyla İranlı meslektaşımla bu sene en az 30 ürünü daha sıfır gümrükle eklemeyi düşünüyoruz. İran’la olan ticaretimiz daha çok artacak. Karşılıklı kazan-kazan noktasına geleceğiz. Kendi milli paralarımızla alışveriş yapabildiğimiz zaman İran’la elimiz kolumuz çok daha rahat hale gelecek” dedi.

CEP TELEFONUNA VERGİ GELİRSE FİYAT ARTMAZ

İthal ürünlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmalar devam ederken, Ekonomi Bakanı Zeybekci cep telefonu ve elektronikle ilgili düzenlemenin fiyatları artırmayacağını söyledi. Diğer ülkelerin ayakkabıdan mobilyaya, tekstilden bisiklete kadar birçok alanda doğrudan sübvansiyonlar verdiğine dikkat çeken Zeybekci, “Başka ülke külçe fiyatına bitmiş ürün teslim ediyor. Bunları engellemek lazım Türkiye’de firmaların yok olmasını engellemek lazım.

 

STAR

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler