YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir bakışımız yetecek!
Bir bakışımız yetecek!
30 Nisan 2010 08:49
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Sertaç Özinal, Londra'da yaptığı açıklamada yakın gelecekte göz tanıması ile para çekilebileceğini kaybetti.

Kartlı ödeme sistemlerinde Avrupa’da ilk üçe giren Türkiye, önümüzdeki 15 yıllık hedeflerinde nakit ödemeyi 2025 yılına kadar tarih yapmayı ve kayıt dışını bitirmeyi hedefliyor.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Sertaç Özinal, yeni uygulamaları Londra’da düzenlenen toplantıda tanıttı. Özinal, yakın gelecekte biometri uygulamaları sayesinde kredi kartlarının kişileri gözünden ve parmak izinden tanır hale geleceğini ifade etti. Özinal, “Teşhis ve doğrulamada eşsiz bir sistem olan biometri ile, internet bankacılığına parmak izi tarayıcısını kullanarak girebileceğiz, göz tarayıcısının retinayı okuması ve tanıması ile ATM’den para çekebileceğiz, ses tanıma ile bankalara sesli talimat verilebilecek” dedi.

CEPTEN ALIŞVERİŞ

BKM Genel Müdürü, yakın alan iletişimi olarak adlandırılan NFC uygulaması ile cep telefonlarının günlük alışverişte çok daha önem kazanacağını ve cep telefonlarına yerleştirilecek bir çip ile birçok alışverişin cep telefonları aracılığıyla yapılabileceğini açıkladı. Özinal, “Belediyelerle görüşmelerimiz sürüyor. Hedefimiz tüm Türkiye’de standart bir modelin altyapısını geliştirmek. Örneğin Kayseri’de otobüse binerken kullandığınız bir ödeme aracıyla Londra ya da New York metrosuna da binebilmeyi mümkün kılacağız” dedi.

Türk kartlı ödeme sistemlerinin Avrupa’ya örnek olduğunu söyleyen PSE Consulting Başkanı Peter Jones, “Avrupa sizi ilgiyle izliyor” dedi

PSE Consulting Başkanı Peter Jones’un konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, Türk kartlı ödeme sistemleri sektörünün bugün ulaştığı nokta ve yeni nesil teknolojilerle yarın ulaşacağı yer hakkında önemli bilgiler verildi. Peter Jones, Türkiye’nin kartlı ödemeler konusunda birçok uygulamada Avrupa’ya örnek olduğuna ve büyük bir İngiliz bankasının da son dönemde bu tarz bir örneği uygulamaya koyduğuna dikkat çekerek, Türk kartlı ödeme sistemleri sektörünün, uyguladığı yeni teknolojiler ve bugün ulaştığı finansal büyüklüklerle birçok Avrupa ülkesi tarafından ilgiyle izlendiğini belirtti.

20 YILLIK PLAN YAPILIYOR

Bugün kartlı ödeme sistemleri konusunda birçok Avrupa ülkesinin, Türkiye’yi örnek aldığı bir dizi yenilikler geliştirdiğini söyleyen BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal ise, “BKM artık 5 yıl, 10 yıl sonrasını değil 20-30 yıl sonrası dünyanın da gereklerine uygun ürünler geliştirmek için öncülük yapmaya devam ediyor” dedi.

20 yılda yüzde 435 bin büyüdü

Kartlı ödeme sistemlerinin büyüklüklerini aktaran BKM Genel Müdürü Özinal, sektör cirosunun geçen 20 yılda yüzde 435 bin büyüdüğünü belirterek “Son 20 yılda, kredi kartları yüzde 6 bin, banka kartları yüzde 1000, ATM sayısı yüzde 1500 büyürken POS adedi de yüzde 110 bin gibi çok büyük bir artış kaydetti. Alışveriş ve ATM’lerde toplam 12.6 milyar kere kredi kartımızı cüzdanımızdan çıkarttık. Mevcut 110 milyon banka ve kredi kartıının ağırlıkları ise bugün 550 tonu aşıyor” dedi.
Türkiye

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler