YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Binaları yıkıp park yapacağız"
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Kıyıdaki binaları yıkıp park yapacağız" dedi.
"Binaları yıkıp park yapacağız"
26 Ağustos 2013 / 20:06 Güncelleme: 27 Ağustos 2013 / 00:09

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar kamunun ortak malı olan kıyılarda geçmişte kanun dışı yapıların oluşturulduğunu söylüyor. Bakan Bayraktar, "Bu yapıları yıkıp park yaparak halka açacağız" diyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile kentsel dönüşümden kıyı düzenlemelerine mühendisler ve mimarlar odasından askeri kışlalara kadar pek çok konuyu konuştuk.

Çanakkale'den İskenderun'a kadar kıyılarla ilgili düzenleme yapacağınızı açıkladınız. Ne yapacaksınız?

İlgili kanun "Kıyılar halkın malıdır. Kamunun ortak malıdır. Halkın istifadesine açılmak zorundadır. Kıyılar özel mülkiyete konu edilemez" diyor. Ama Türkiye'de bir oldu-bitti var. 1992'ye kadar yasaya uygun olmayacak şekilde bazı yapılar oluşturuldu. O dönemde kanun da ruhsat da yoktu. Herkes istediği gibi yaptı. Yağma tarafı var ama yağma denilemez. Eski tapu denizi gösteriyorsa adam orada suya kadar inşaat yapıyordu. Kanun 1992'den önce yapılanların müktesap hak olduğunu söylüyor. 1992'den sonra kanunlar değişti. Orada bir takım yerler SİT, turizm, kültür tabiat varlıkları, milli park alanı ilan edildi. Oralara bazı ruhsatlar verildi.

Kim verdi?

Belediyeler "Biz vermedik" diyor ama verdiler. Kültür Bakanlığı verdi. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı kıyı kenar çizgisini tespit etti. Orman Bakanlığı'nın sorumluluğundaki alanlar var. Belediye dışındaki arazilerin sorumluluğu valiliklerde. Eğer ruhsatı yoksa, müktesap hak değilse, iskana aykırıysa bunları ortadan kaldıracağız. Ama "hoşumuza gitmiyor git" demeyeceğiz. Yasaya uygunsa onu yıkamazsın. En fazla kamulaştırırsın. Başbakanımız da diyor… Kıyılarda yapılaşma olabilir. Ama bazıları kanunsuz kafalarına göre gelip, mimar-mühendis bile olmayan belde belediyelerinden ruhsatları aldılar. Kaçak yapı mahiyetinde olan, sahilleri işgal eden yapıları yıkmak zorundayız. Bunun lamı cimi yok.

Ne yapacaksınız yıkıldıktan sonra?

Halka açacağız. Yeşil alan yapacağız.

Askeri kışlaların şehir dışına çıkarılması konusuyla ilgili tartışmalar var. Buralar ranta mı açılacak?

Eğer İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Diyarbakır gibi yerlerde kışlaları şehir dışına çıkarırsak büyük ölçüde buraları meydan ve park yapacağız. Küçük kısımlar imara da açılabilir. Ama henüz bu işler net değil. Milli Savunma ve Maliye Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı'yla masaya oturulacak.

SABAH

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler