YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bin 44 ton kaçak kırmızı et piyasaya sürüldü
Mersin'de bin 44 ton kaçak kırmızı et piyasaya sürüldü.
Bin 44 ton kaçak kırmızı et piyasaya sürüldü
09 Kasım 2014 / 19:07 Güncelleme: 09 Kasım 2014 / 19:39

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Mersin Gümrük Müdürlüğü'ne bağlı 4 antrepoda yaptıkları operasyonda, mali boyutu 28 milyon lira olan bin 44 ton kaçak kırmızı etin piyasa sürüldüğünü tespit ettiklerini belirterek, "Bugüne kadar bu alanda hatta tüm eşya grupları içinde geçerli en büyük gümrük kaçakçılığı olayıdır" dedi.

Konuyla ilgili Mersin'e gelen Bakan Canikli, Gümrük Müdürlüğü yetkilileriyle yaklaşık yarım saat toplantı yaptıktan sonra, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Canikli, 4 Ekim tarihinde Mersin Bölge Müdürlüğü'ne gelen bir istihbari bilgi çerçevesinde çalışmalara başladıklarını söyledi. Yapılan değerlendirme ve incelemelerin arından 4 antrepoda fiziki sayım yapma kararı alındığını belirten Canikli, "Bu antrepolar millileşmemiş malların geçici olarak yer aldığı antrepolar. Bu depolar esas itibariyle transit olarak Türkiye'den başka ülkelere nakledilmesi gereken o amaçla Türkiye'ye giren malların geçici olarak depolandığı ve daha sonra çıkış ülkesine, varış ülkesine aktarılması düşünülen, gereken kırmızı et ürünlerinin depolandığı antrepolar. Bu antrepolarda giriş çıkış kontrollü. Her antrepoda ne kadar mal bulunduğu bellidir.

Arkadaşlarımız bu gelen istihbari bilgi ve değerlendirme neticesinde kırmızı et depolanan, millileşmemiş antrepolarda sayım yapma kararı alıyorlar. Fiziki tespitin sonucunda, hesaplara göre, kayıtlara göre bulunması gereken eşyadan çok daha az miktarda kırmızı et bulunduğu tespit ediliyor. Bunun anlamı şu;. transit ticaret kapsamında yurt dışına çıkarılması gereken bu mallar çıkarılmayıp, Türkiye'ye sokuluyor, gümrük işlemleri yapılmaksızın. Bu ürün üzerinde çok yüksek gümrük vergisi olan bir ürün. Yüzde 225 oranında kırmızı ette gümrük vergisi söz konusu. Dolayısıyla bu gümrük vergileri ödenmeden ülkemize sokuluyor. İncelemelerde Türkiye'ye toplam bin 44 ton kırmızı et sokulduğu tespit ediliyor. Bugüne kadar bu alanda hatta tüm eşya grupları içinde geçerli ortaya çıkarılan en büyük gümrük kaçakçılığı olayıdır" diye konuştu.

"Tam tespit talimatı bu işin ortaya çıkmasını sağladı"

Bu olayın ortaya çıkmasında çok önemli bir adımın ve kararın söz konusu olduğunu vurgulayan Canikli, "9 Ekim'de şahsıma gelen bir ihbar mektubuna dayanarak tüm gümrüklere bir talimat gönderdik. Kırmızı et, alkol, sigara ve çay ürünleriyle ilgili olmak üzere Türkiye'den transit olarak başka ülkelere nakledilecek bu ürünler için hem girişte hem de çıkış gümrüklerinde tam tespit yapılması talimatını verdik. Bu uygulama bu şekilde başladı

. Ortaya çıkarılan bin 44 tonluk kaçak et hususuyla ilgili bunun ne alakası var diye sorarsanız ilişki şuradadır. Biliyorsunuz sistem başka ülkeye nakledilecek et getiriliyor, Türkiye'de antrepolara konuluyor, daha sonra gümrük vergisi yüksek olan bu mal içeri satılıyor, ama onun karşılığında bir şeyin dışarı çıkarılması gerekiyor. Değeri olmayan bu örnekte de olduğu gibi tavuk kırpıntısı, tamamen bozulmuş tavuk ürünleri çıkarılıyor.

Çünkü aynı kilogramda, aynı ağırlıkta malın çıkarılması gerekir ki hesap kapatılabilsin. Bu depoda da çıkartılmak amacıyla bir tona yakın kırpıntı tavuk ve tavuk kıyması gibi gözüken mallarda bulunmuştur. Bunlar bu kırmızı etin yerine yurt dışına çıkarılması planlanan ürünlerdir. Fakat bizim bu talimatımız nedeniyle eğer çıkartılmak istenseydi çıkış gümrüklerinde de onun kırmızı et değil tavuk eti olduğu görülecekti ve gereken işlem yapılıp, olay ortaya çıkarılacaktı. Bu yüzden talimatımızdan sonra bu çıkartma işlemini yapamadılar ve kayıtlar şişti. Dolayısıyla bu talimat olmasaydı eski klasik yöntem uygulansaydı bunlar sarı hattan kontrolsüz çıkacaktı ve tavuk kırpıntılarını çıkartarak hesaplarını kapatma ihtimali ortaya çıkacaktı. Tam tespit talimatıyla gümrüklerden çıkaramayacaklarını anladıkları için antrepolarda tutmak zorunda kaldılar" şeklinde konuştu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler