YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bilmediğimiz bir şey mi var?
Bilmediğimiz bir şey mi var?
Bilmediğimiz bir şey mi var?
09 Nisan 2008 / 17:09 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Piyasalarda son günlerde yaşanan hareketlilik özellikle borsada dikkat çekici yükselişlere neden oluyor.


Ak Parti hakkındaki kapatma davası, enflasyondaki yükseliş, dış piyasalardaki kırılganlıklar, dolardaki yükseliş ve S&P'nin Türkiye'nin görünümünü negatife indirmesine rağmen borsa yoluna doludizgin devam ediyor. Öyle ki, İMKB ulusal 100 Endeksi, 14 Mart'ta Ak Parti hakkındaki kapatma davasının açıldığı günün de üzerine çıktı.


Aslında veriler ortada. Şu anda piyasaların elindeki tek olumlu senaryo, yurtdışında önceki döneme göre şiddeti azalan kriz senaryoları. Son haftalarda yurtdışı piyasalar nispeten daha olumlu bir seyir izliyor. İMKB nisan ayına kadar yurtdışındaki gidişin oldukça gerisinde kalırken, 1 Nisan'dan itibaren tablo değişmeye başladı. İMKB sadece 9 günde yüzde 10'a yakın değer kazandı. Üstelik söz konusu dönemde hem S&P not görünümümüzü negatife çevirdi, hem enflasyon yüksek çıktı hem de dolar ve faizlerde çok keskin düşüşler yaşanmadı.


Peki borsa neden bu kadar yükseldi?


Piyasada görünürde çok net bir sebep olmamasına karşın, 1 Nisan'dan bu yana dikkat çeken bir gelişme var: Yabancı alışları...


Bu dönemde özellikle Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in eski çalıştığı kurum olan Merrill Lynch'ten gelen yüklü alımlar ilgi çekiyor. Euroline'ın verilerine göre 1 Nisan'da 30 milyon YTL'lik alım yapan Merrill Lynch, 2 Nisan'da bu alımı 69 milyon YTL'ye, yükseltmiş. Dün 65 milyon YTL'lik alım gelirken kurumun bugün ikinci seans ortalarına kadar olan dönemde toplam alımı ise 89 milyon YTL'ye dayandı. Nisan başından bugüne kadar olan dönemdeki toplam alışlar ise 350 milyon YTL'yi aştı.


Benzer şekilde ağrılklı yabancılarla iş yapan aracı kurumlardan da yüklü alımlar geliyor.  UBS, Deutsche Menkul, Opus Menkul Değerler gibi kurumlar toplamda 300 milyon YTL'nin üzerinde alım gerçekleşirdi.


Yabancıların hisse senetleri piyasasına olan ilgili yabancı takasında da kendisini gösteriyor. Mart sonunda yüzde 71.10 seviyesinde olan yabancıların hisse senedi sahipliği, 7 Nisan itibariyle yüzde 71.47'ye yükseldi. Yabancıların elindeki hisse senetlerinin değeri de aynı dönemde 58.6 milyar YTL'den 63.7 milyar YTL'ye tırmandı.


Yabancıların piyasaya ilgisini değerlendiren uzmanlar, ortaya çıkan net bir sebebin bulunmadığını belirterek mevcut risklerin yanında bu yükselişin biraz sürpriz olduğunu düşünüyor. Doların aynı dönemde 1.23'ten 1.29 YTL'ye geldiğini belirten uzmanlar, borsadaki yükselişin tahminlerin ötesine geçtiği görüşünde.


BİLMEDİĞİMİZ BİRŞEY Mİ VAR?


Turkish Yatırım Finansal Strateji Müdürü Gökhan Uskuay da borsadaki bu yükselişin sürpriz olduğu görüşünde. Uskuay, şöyle konuştu:


"Akıllarda soru yaratan şu: Milyar dolarlık ihalelerin gerçekleştiği alternatif piyasaların ve bizim bilmediğimiz İMKB’de bilinen ve fiyatlanan bir gelişme olabilir mi? Yabancılar hem döviz hem de borsada alıcı olabilirler mi? Türkiye’nin ve yurtdışının takvimine baktığımızda bu değişimleri gerçekleştirecek bir gündem ile karşı karşıya değiliz. Yanlış fiyatlandırmayı hangi piyasanın yaptığını gelecek dönemde göreceğiz. Görülen olumsuz gelişmeler diğer piyasaları düşürürken, İMKB’de doping etkisi yaratmış."HÜRRİYET

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler