YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beyaz ete zam mı geliyor?
Beyaz ete zam mı geliyor?
26 Eylül 2013 11:28
Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği Başkanı Sait Koca, "Beyaz ete önümüzdeki günlerde yapılacak zam bomba etkisi yaratmaz. Sektör gerçekten sıkıntıda. Fiyatların mutlaka yükselmesi zorunluluk" dedi.

Beyaz et sektörünün yıllardır büyüdüğünü ve tüketimin arttığını anlatan Koca, 2013 yılının sektör için çok olumlu geçmediğini,iç tüketimde azalma yaşandığını, bu durumun sektöre olumsuz yansıdığını söyledi.

Koca, 2013 yılında kar oranlarının düştüğünü, birçok firmanın zarar eder duruma geldiğini belirterek, maliyetlerin büyük kısmının dövize dayalı olduğunu, dolardaki artışın olumsuz etki yaptığını vurguladı.

"Avrupa Birliği'ne henüz ihracat gerçekleştiremedik"

Koca, dış pazarda hedefin üzerinde olduklarına dikkati çekerek, "İhracattaki artış beklentimizin çok üzerinde gerçekleşecek gibi görünüyor. En büyük pazarımız Irak ve mal çekmeye devam ediyor. Avrupa Birliğine (AB) henüz ihracat gerçekleştiremedik. Bütün dünyada ihracatta bir süreç var. Öncelikli olarak izin alınması gerekiyor, bu izinleri de resmi otoriteler gerçekleştiriyor. Maalesef Türkiye olarak bunu gerçekleştiremedik. Bu konuda yapılan çalışmalar bizim dışımızda yürütülüyor" şeklinde konuştu.

Geçen yıl bir milyon 707 bin ton üretim yapıldığını hatırlatan Koca, bu yıl ise bir milyon 780 bin ton üretim hedeflendiğini, birçok nedenle üretimin geçen yılın rakamlarında kalacağını tahmin ettiğini dile getirdi.

Koca, beyaz et fiyatlarını piyasanın belirlediğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bizim öyle bir şansımız yok. Şu an geçen yılki fiyatın altında satış gerçekleştiriliyor, maliyetlerin artmasına rağmen. Bu da sıkıntı yaratıyor. Şu an beyaz ette olması gereken fiyatlar gerçek fiyatlar değil. Önümüzdeki günlerde beyaz ete zam yapıldığında yaygara kopacak. Aslında bu, zam değil. Şu anki fiyatların çok üzerinde satış yapmamız gerekiyor. Normal maliyetlerimize ulaşmamız bile bize mutluluk verecek. Beyaz ete önümüzdeki günlerde yapılacak zam bomba etkisi yaratmaz, sektör gerçekten sıkıntıda, maliyetler yüksek ve üretici mal ettiği fiyata zaten satamıyor, fiyatların mutlaka yükselmesi zorunluluk."

"Sektör devletten destek bekliyor"

Koca, devletin sektörü desteklemesi gerektiğini savundu.

Koca, sözlerini şöyle tamamladı:

"Biz bir nevi amme görevi yapıyoruz. Türkiye'de insanların dağa sağlıklı ve dengeli beslenmesi konusunda et üretimi gerçekleştiriyoruz. Çok uygun şartlarda ürünlerimizi sunuyoruz. Böyle bir sektöre bütün dünyada destek verilir. Türkiye'de de sektörün arkasında birilerini görmek isteriz. Bu destekler 'para verilsin' şeklinde de olmaz. Moral ya da başka konularda yapılacak çalışmalarla da destek verilebilinir. 2014 yılı inşallah 2013 yılını aratmaz."

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler