YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beyaz et üretimi arttı soya ithalatı "patladı"
Beyaz et üretimi arttı soya ithalatı "patladı"
25 Ağustos 2014 11:07
Özellikle kanatlı hayvanların yem rasyonlarında kullanılan soya ithalatı, beyaz et üretiminin yükselişine paralel olarak artış gösterdi.

10'uncu Kalkınma Planı Bitkisel Üretim Özel İhtisas Komisyonu Raporunda, özellikle kanatlı hayvan yemlerinin olmazsa olmazı sayılan soya yönünden Türkiye'nin neredeyse tamamen dışa bağımlı durumda olduğu belirtildi.

Türkiye'de alan bazlı desteklerin yanında 50 kuruş/kilogram fark ödemesi desteğiyle üretim maliyetinin yaklaşık yüzde 65'inin desteklenmesine rağmen yeterli düzeyde soya üretilmediğine işaret edilen raporda, "Türkiye her geçen gün artan soya ihtiyacını ithalatla karşılamaktadır. Arz güvenliği açısından Türkiye soya sektöründe yeni politikalara ihtiyaç duyulmaktadır " değerlendirmelerinde bulunuldu.

İhtiyaç duyulan soyanın 2023 yılında 3 milyon ton civarında olacağının öngörüldüğü belirtilen raporda, Türkiye'nin soya yönünden kendi kendine yeterli olabilmesi veya dış piyasalardan az etkilenmesi için üretimini 2023 yılına kadar 3 milyon ton civarına çıkarması gerektiği vurgulandı. Raporda, "Bu konuda pamuk ekim kuşağında sulu tarım arazilerinde münavebede (nöbetleşe) buğday ekim yılında ikinci ürün olarak soya yetiştiriciliğine yer verilebilir. İkinci ürün soyada hektara üretim 3 ton civarındadır. Bu sistemde Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgelerinde ikinci ürün başta olmak üzere 1 milyon hektar tarım alanının soya üretimine tahsis edilmesi isabetli olacaktır" önerilerine yer verildi.

"Yerli soya GDO'suz olur"

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Nizamettin Şenköylü, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Türkiye'nin 2013 yılı itibarıyla toplam 2,2 milyon ton soya tohumu ve küspesi ithal ettiğini, aynı yıl sadece 180 bin ton soya ürettiğini kaydetti.

Soyanın özellikle kanatlı yemi üretiminde vazgeçilmez bir yağlı tohum olduğunu vurgulayan Şenköylü, "Türkiye'nin soya tüketiminin 2023 yılında 4-5 milyon tonu bulacağını öngörüyoruz. Ancak soya üretiminde artış beklemiyoruz, çünkü soyaya verilen teşvik diğer yağlı tohumlara verilenden farklı değil" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin bugün 20 milyon ton olan karma yem üretiminin, 2023 yılında 30 milyon tonu bulmasını öngördüklerini ifade eden Şenköylü, bunun da önemli bir kısmının kanatlı yemi olacağı için soya ihtiyacının artacağını söyledi.

Soyanın Türkiye'nin sıvı yağ ihtiyacını karşıladığını, bu üretimden kalan küspenin ise yem hammaddesi olarak kullanıldığını anlatan Şenköylü, "Soya küspesi yüzde 40-50 protein içeriyor. Bu da hayvan yeminde çok kıymetli bir kaynak oluşturuyor. Kanatlı yemlerinin dengelenmesinde içerdiği aminoasit açısından soya büyük önem taşıyor. Yem rasyonlarına ayçiçeği küspesi, pamuk tohumu küspesi de eklenebilir ama yine de soya katılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Nizamettin Şenköylü, Türkiye'nin soya ithalatını, üretimleri GDO'lu gerçekleştiren ABD, Brezilya, Arjantin ve Uruguay'dan yaptığını belirterek, Türkiye'de üretilmesi durumunda GDO'suz soya elde edileceğini, bunun da yem kalitesini artıracağını dile getirdi.

 

AA

Etiketler: ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler