YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beyaz eşya satışlarına Suriyeli dopingi geldi
Beyaz eşya satışlarına Suriyeli dopingi geldi
01 Eylül 2015 10:22
Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) verilerine göre, beyaz eşya iç satışları Ocak - Haziran dönemindE yüzde 10 artışla 3.29 milyon adet oldu.

Dayanıklı Tüketim ve Beyaz Eşya Perakendecileri Derneği (BEYPER) Başkanı Şahin Mersin, sayıları 2 milyona ulaşan Suriyeli mültecilerin bir kısmının yerleşik hale gelip ev kurmaya başlamasının, iç tüketimde yavaşlama ve büyüme beklentilerinin aşağı çekildiği bir dönemde dayanıklı tüketim sektörüne destek olduğunu söyledi.

Mersin, yerleşik hale gelmeye başlayan Suriyelilerin pazara hareket getirdiğini belirterek, “Yaklaşık 2 yıldır seçim sürecindeyiz. Türk halkı şu anda acil ihtiyacı olmayan ürünlerin alımını erteliyor. Suriyeliler ise pazara hareket getiriyor” dedi.

Çeşitli kaynaklara göre Suriye’deki kaostan kaçarak Türkiye’ye gelen sığınması sayısı 2 milyon civarında bulunurken,

bunun yüzde 10’luk kısmının yerleşmeye karar vermesi bile yaklaşık 200 bin kişilik talep oluşturuyor.
Elektroniğe yansıdı

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) verilerine göre, beyaz eşya iç satışları Ocak - Haziran dönemindE yüzde 10 artışla 3.29 milyon adet oldu. Sektördeki hareketlenmenin Gaziantep, Adana ve İstanbul gibi şehirlerde daha fazla hissedildiğini söyleyen Mersin, beyaz eşyanın yanı sıra mobilya, ev tekstili, züccaciye, halı, elektronik satışlarının da arttığını söyledi.

 

REUTERS

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler