YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beyaz altın görücüye çıktı
Beyaz altın görücüye çıktı
14 Ağustos 2013 12:22
Türkiye'nin toplam pamuk üretiminin yarısına yakınının karşılandığı Şanlıurfa'da, sezonun ilk ürünü açık artırmayla kilosu 3,50 liradan alıcı buldu.

GAP kapsamında Harran Ovası'nın suya kavuşmasıyla bölgenin en önemli gelir kaynaklarından biri olan ve bölgede "beyaz altın" olarak da adlandırılan kütlü pamuk pazara çıktı.

Şanlıurfa Ticaret Borsası'nda (ŞTB) gerçekleştirilen açık artırmada, merkeze bağlı Kepirli köyünde çiftçilik yapan İbrahim Obalı'ya ait ürünün kilosu 3,50 liradan bir tekstil firmasına satıldı.

ŞTB Başkanı Mehmet Kaya, ihalenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yılki rekoltenin yüksek olması temennisinde bulundu.

Şanlıurfa'da üretilen pamuğun Ege Bölgesi'nde üretilen pamukla aynı kalitede olduğunu fakat ürünün toplanmasında bazı sıkıntılar yaşadıklarını vurgulayan Kaya, şunları kaydetti:

"Pamuk ülkemizde önemli bir stratejik ürün ve Türkiye'de üretilen pamuğun neredeyse yarısı Şanlıurfa yetiştiriliyor. Fakat toplamada yaşanan sıkıntılar pamuğun kalitesini düşürüyor. Çiftçiden tek ricamız, pamuk toplamada temizliğe dikkat etmeleri. Sapıyla, çöpüyle pamuğu toplayıp naylon torbalara koymasınlar, beyaz kumaş çuvallara doldursunlar. Bu durumda sanayicimiz çok büyük zarara uğruyor. Böyle olunca kentimizin imajı da zedeleniyor. Şanlıurfa pamuğunun artık kalitesini ortaya çıkarmalıyız."

Kaya, daha sonra yılın ilk ürününü satan çiftçi İbrahim Obalı'ya yarım altın hediye etti.

AA

Etiketler: , ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler